Təhsil Nazirliyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Niyyət Protokolu imzalanıb
Fevralın 17-də Təhsil Nazirliyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi arasında Niyyət Protokolunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Niyyət Protokolu təhsil naziri Emin Əmrullayev və rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev tərəfindən imzalanıb.
Protokolun imzalanmasında əsas məqsəd ümumi təhsil müəssisələri üçün rəqəmsallaşma, innovasiyalar və təhsilin inkişafına töhfə verəcək məsələlərə dair əməkdaşlığın həyata keçirilməsidir.
Bu çərçivədə ilk olaraq Sumqayıt şəhərində yerləşən “İstedad” liseyinin nəzdində “İnnovasiyalar” mərkəzi yaradılacaq. Mərkəzin yaradılması riyaziyyat, informatika, robotiks sahəsində istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi, onların potensialının inkişaf etdirilməsi, informasiya texnologiyaları üzrə bacarıqlarının, kodlaşdırma qabiliyyətlərinin artırılması, eləcə də şagirdlərin yerli və beynəlxalq olimpiadalara, müsabiqələrə hazırlanmasının təşkili məqsədi daşıyır.
Mərasimdə çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev niyyət protokolunun imzalanmasını yüksək qiymətləndirib. Təhsil naziri Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən irəli sürülən bu təşəbbüsün istedadlı şagirdlərin bacarıqlarının aşkarlanaraq inkişaf etdirilməsi, innovativ təhsil layihələrinin həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə əsasən ölkəmizdə güclü insan kapitalı və innovasiya məkanı yaradılmalıdır. Buna yalnız dəqiq elmlər, texnologiyalar, informasiya texnologiyaları üzrə bilikləri artırmaqla, bu sahədə mütəxəssislər yetişdirməklə nail ola bilərik.
İmzalanma mərasimindən sonra nazirlər liseydə yaradılmış şəraitlə tanış olub, şagirdlərlə görüşərək onları maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparıblar.

Министерство образования и Министерство цифрового развития и транспорта подписали меморандум о взаимопонимании по вопросам сотрудничества
17 февраля был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством образования и Министерством цифрового развития и транспорта.
Меморандум о взаимопонимании подписали министр образования Эмин Амруллаев и министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев.
Основной целью подписания протокола является реализация сотрудничества по цифровизации, инновациям и вопросам, которые будут способствовать развитию образования для общеобразовательных учреждений.
Исходя из этого первым делом при лицее «Талант» в городе Сумгаит будет создан центр «Инновации». Целью центра является выявление талантливых учащихся в области математики, информатики, робототехники, развитие их потенциала, повышение навыков работы с информационными технологиями, навыков кодирования, а также подготовка учащихся к местным и международным конкурсам.
Выступивший на церемонии министр образования Эмин Амруллаев высоко оценил подписание протокола о намерениях. Министр образования подчеркнул важность данной инициативы, инициированной Министерством цифрового развития и транспорта, с точки зрения выявления и развития навыков талантливых учащихся, реализации инновационных образовательных проектов.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев отметил, что согласно документу стратегической значимости – «Национальные приоритеты социально-экономического развития: Азербайджан 2030», подписанному Президентом Ильхамом Алиевым, в нашей стране должны быть созданы сильный человеческий капитал и инновационное пространство.
Добиться этого мы можем только за счет увеличения знаний в области точных наук, технологий, информационных технологий, подготовки специалистов в этой области.
После церемонии подписания министры ознакомились с созданными в лицее условиями, встретились со школьниками и обсудили интересующие их вопросы.