Təhsil naziri payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili barədə əmr imzalayıb
Təhsil naziri Emin Əmrullayev ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2021-2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili ilə bağlı əmr imzalayıb. Əmrə əsasən, sözügedən təhsil müəssisələrində cari tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası 3 yanvar 2022-ci il tarixindən əyani formada təşkil ediləcək.
İmtahanların keçirilməsi zamanı “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs tərəfindən hazırlanmış “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə riayət edilməlidir. Həmçinin, Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na əməl edilməlidir.
Əmrdə qeyd edilib ki, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri  imtahan sessiyasını mövcud normativ sənədlər əsasında təşkil etməli, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahı yaratmalı və qərargaha daxil olan hər bir şikayətin operativ şəkildə araşdırılmasını təmin etməlidirlər. Əmrə əsasən,  imtahanlarla bağlı nazirliyin “Qaynar xətt” xidmətinin fəaliyyəti və imtahan sessiyasının gedişi barədə kütləvi informasiya vasitələrinə müntəzəm məlumat veriləcək.

Министр образования подписал приказ об организации осенней экзаменационной сессии
Министр образования Эмин Амруллаев подписал приказ об организации экзаменационной сессии на осенний семестр 2021-2022 учебного года в высших и средних специальных учебных заведениях.
Согласно приказу, экзаменационная сессия осеннего семестра текущего учебного года в указанных учебных заведениях будет организована с 3 января 2022 года в очной форме.
Во время проведения экзаменов необходимо соблюдать «Методические рекомендации по профилактике коронавирусной инфекции(COVID-19)», подготовленные «Объединением по управлению медицинскими территориальными подразделениям». Также должны соблюдаться «Временные правила организации учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике в период особого карантинного режима», утвержденные постановлением Кабинета Министров № 332 от 10 сентября 2020 года.
В соответствии с приказом, руководители учреждений высшего и среднего специального образования должны организовать экзаменационную сессию в соответствии с нормативными документами, создать штаб-квартиру в учебных заведениях, которая обеспечит своевременное расследование и разращение всех жалоб, связанных с экзаменами.
Средства массовой информации будут регулярно получать информацию о деятельности «Горячей линии» Министерства и проведении экзаменационной сессии.