Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 10-da Ağdam rayonunun Kəngərli kənd tam orta məktəbinin binasının açılışında iştirak edib.
Bildirildi ki, 30 sinif otağı olan 484 şagird yerlik məktəbdə təhsil prosesinin müasir səviyyədə təşkili üçün lazımi şərait yaradılıb, otaqlar zəruri dərs vəsaitləri ilə təchiz edilib. Burada biologiya, kimya və fizika laboratoriyaları, informatika, çağırışaqədərki hərbi hazırlıq kabinetləri, kitabxana, akt və idman zalları, yeməkxana mövcuddur.
Təhsil ocağının ərazisində idman meydançası inşa olunub. Bu meydançadan şagirdlərlə yanaşı, dərsdənkənar saatlarda kənd əhalisi də istifadə edə biləcək. Ərazidə oyun və istirahət sahələri yaradılıb, yaşıllıqlar salınıb.
Qeyd edək ki, kənddə inşa olunmuş bir çox qeyri-yaşayış binasının, o cümlədən məktəb binasının damında da Günəş panelləri quraşdırılıb. Bu panellər vasitəsilə binaların elektrik ehtiyacları təmin ediləcək.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüzü nəticəsində işğal olunan rayonların təhsil infrastrukturu da tamamilə dağıdılıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan dövlətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma prosesi çərçivəsində müasir, innovasiyalara əsaslanan təhsil ocaqlarının yaradılmasına xüsusi diqqət göstərilir. Yeni istifadəyə verilən Kəngərli tam orta məktəbi bunun daha bir nümunəsidir.

Президент принял участие в открытии здания Кенгерлинской сельской полной средней школы в Агдамском районе
10 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии здания Кенгерлинской сельской полной средней школы в Агдамском районе.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал об условиях, созданных в школе.
Было отмечено, что в школе на 484 ученических места имеется 30 классных комнат. Здесь созданы необходимые условия для организации учебного процесса на современном уровне, кабинеты оснащены необходимыми учебными пособиями. В школе есть биологическая, химическая, физическая лаборатории, кабинеты информатики, военной допризывной подготовки, библиотека, актовый и спортивный залы, столовая.
На территории учебного заведения построена спортивная площадка. В неучебное время этой площадкой смогут пользоваться жители села. На территории созданы игровые зоны и уголки отдыха, разбиты озеленительные полосы.
Следует отметить, что на крышах многих построенных в селе нежилых зданий, в том числе и здания школы установлены солнечные панели, посредством которых будет обеспечиваться их электроснабжение.
В результате почти 30-летней военной агрессии Армении против Азербайджана была полностью разрушена и образовательная инфраструктура оккупированных районов. В рамках восстановительного процесса, осуществляемого Азербайджанским государством на освобожденных от оккупации территориях под руководством Президента Ильхама Алиева, особое внимание уделяется созданию современных, инновационных учебных заведений. Еще одним примером этого является новая Кенгерлинская полная средняя школа.