Dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərində Azərbaycan universitetlərinin sayı 3-ə çatıb
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) “Neft və qaz sahəsində mühəndislik ixtisasları” üzrə dünyanın ən yaxşı 150 universiteti siyahısına daxil olunub. Sözügedən siyahını dünyanın nüfuzlu reytinq agentliklərindən biri olan “QS Quacquarelli Symonds” bu gün dərc edib. İştirakçı universitetlərin yenilənmiş fənn reytinqi siyahısında ADNSU 101-150 aralığında yer alır.
Beləliklə, “QS 2024 sahələr üzrə dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda Azərbaycan 4 istiqamət üzrə 3 ali təhsil müəssisəsi ilə təmsil olunur. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən başqa, bu reytinqlərə Azərbaycan Dillər Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) də daxildir.
Qeyd edək ki, QS dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərini hazırlayarkən 5 əsas göstəricidən istifadə edir: akademik reputasiya, işəgötürənlər arasında reputasiya, bir nəşrə görə sitatların sayı, “Hirsch” indeksi və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi. Bu reytinqlər 95 ölkə və ərazidə 1500 universitetdə təhsil alan tələbələr üçün 16400-dən çox təhsil proqramını müqayisə edən müstəqil analizi təqdim edir. Reytinq 55 fənn və 5 geniş fənn kateqoriyası üzrə ölçülüb.
Dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərinin metodologiyası haqqında ətraflı məlumat üçün linkə daxil ola bilərsiniz.

The number of Azerbaijani universities in the subject ratings of the world's best universities has reached three
Azerbaijan State University of Oil and Industry has been included in the list of 150 best universities in the world for ‘oil and gas engineering specialties’. The mentioned list was published today by “QS Quacquarelli Symonds”, one of the most prestigious rating agencies in the world. In the updated subject ranking of participating universities, Azerbaijan State University of Oil and Industry is located in the range of positions 101-150.
Thus, Azerbaijan is represented in the “QS 2024 ranking list of the world's best universities in 4 areas” by 3 higher education institutions. In addition to Azerbaijan State University of Oil and Industry, this rating also includes Azerbaijan University of Languages and Azerbaijan State Economic University (UNEC).
It should be noted that QS uses 5 main indicators when compiling subject rankings of the world's best universities: academic reputation, reputation among employers, number of citations per publication, “Hirsch” index, and index of international scientific cooperation. These rankings are an independent analysis comparing over 16,400 undergraduate study programs across 1,500 universities in 95 countries. The rankings were measured in 55 subjects and 5 subject categories.
The link provides detailed information on the methodology of the subject rankings of the world's best universities.