Azərbaycanın 9 universiteti “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda mövqeyini gücləndirib
Ali təhsil sahəsi üzrə dünyanın aparıcı tədqiqat və reytinq siyahılarını təqdim edən “QS Quacquarelli Symonds” təşkilatı Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqini açıqlayıb. Sözügedən siyahıda təmsil olunan 9 Azərbaycan universitetindən 7-nin mövqeyində ötən ilə nisbətən irəliləmə müşahidə edilib. Sumqayıt Dövlət Universiteti isə ilk dəfə “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”na daxil olub.
Reytinqdə təmsil olunan bütün Azərbaycan universitetlərinin “Akademik nüfuz” və “İşəgötürənlər arasında nüfuz” göstəriciləri yaxşılaşıb. Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “Akademik nüfuz” indikatoru üzrə Avropanın 200 ən yaxşı universiteti siyahısına, “Müəllim-tələbə nisbəti” indikatoru üzrə Bakı Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropanın 100 ən yaxşı universiteti siyahısına daxil olub.
“Məşğulluq nəticələri” indikatoru da Azərbaycan universitetlərinin yüksək nəticələr əldə etdiyi istiqamətlərdən biridir. “Məzunların məşğulluğu” göstəricisi üzrə Bakı Dövlət Universiteti, “İşəgötürənlər arasında nüfuz” indikatoru üzrə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ölkədə 1-ci yerdədir.
Ali təhsil müəssisələrinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi zamanı istifadə olunan “Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq” indeksi üzrə Bakı Dövlət Universiteti Azərbaycan universitetləri arasında ən yüksək göstəriciyə malikdir. Xəzər Universiteti isə “Məqalə üzrə istinad sayı” indikatoru üzrə Avropanın 20 ən yaxşı universiteti arasındadır. “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri sahəsində nailiyyətlər” indikatoru üzrə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ölkədə ən yüksək mövqeni tutur.
Qeyd edək ki, “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda Cənubi Qafqaz regionu üzrə Azərbaycan ən çox sayda universitetlə təmsil olunur.

9 universities of Azerbaijan have strengthened their positions on the "Rating list of the best universities in Europe."
“QS Quacquarelli Symonds”, an organization presenting the world's leading research and ranking lists in higher education, has announced a ranking of the best universities in Europe. Compared to last year, there is progress in the positions of 7 out of 9 Azerbaijani universities represented in the mentioned list.  Sumgayit State University entered the "rating list of the best universities in Europe" for the first time.
The indicators "Academic reputation" and "Reputation among employers" of all higher education institutions of Azerbaijan presented in the rating have improved. Baku State University and Azerbaijan State University of Economics were included in the list of the 200 best universities in Europe according to the indicator "Academic Reputation", and Baku State University and Sumgait State University were included in the list of the 100 best universities in Europe according to the indicator "Teacher to Student Ratio".
The indicator "Employment results" is also one of the areas in which higher education institutions in Azerbaijan have achieved high results. Baku State University ranks first in the country in terms of "Employment of graduates" and Azerbaijan State University of Economics ranks first in the country in terms of "Reputation among employers".
Also, Baku State University has the highest index among the universities of Azerbaijan on the index "International Scientific Cooperation", which is used in assessing the scientific-research activities of higher education institutions. In its turn, Khazar University is among the 20 best universities in Europe in terms of "Number of citations per article" indicator. And, Azerbaijan State University of Economic has the highest position in the country on the indicator "Achievements in the field of sustainable development goals".
It should be noted that Azerbaijan is represented by the largest number of universities from the South Caucasus region in the "ranking-list of the best universities in Europe".