Elm və təhsil nazirinin müavini Özbəkistanda səfərdədir
Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 13-cü iclası”nda iştirak məqsədilə Özbəkistanda səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Həsən Həsənli Özbəkistan Respublikasının məktəbəqədər və ümumi təhsil nazirinin müavini Racabov Sardor Baxtiyoroviç, eləcə də elm, ali təhsil və innovasiyalar nazirinin müavini Daliyev Şoxrux Xojakbaroviçlə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında məktəbəqədər, ümumi təhsil, elm və ali təhsil sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyət və perspektivləri müzakirə olunub.

Deputy Minister of Science and Education is on a visit to Uzbekistan
The delegation headed by Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli is visiting Uzbekistan to participate in the "13th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan".
During the visit, Hasan Hasanly met with the Deputy Minister of Preschool and General Education of the Republic of Uzbekistan, Sardor Rajabov Bakhtiyorovich, as well as with the Deputy Minister of Science, Higher Education, and Innovation, Shohrukh Daliyev Khojakbarovich.
The current situation and prospects of cooperation between the two countries in pre-school, general education, science, and higher education were discussed during the meeting.