Mayın 18-də Bakı Avropa Liseyinin 30 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Yubiley mərasimində təhsil naziri Emin Əmrullayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, millət vəkilləri, müəllimlər, valideynlər, liseyin məzunları və digər rəsmi qonaqlar iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Bakı Avropa Liseyinin direktoru Zülfiyyə Veysova innovativ məktəb kimi fəaliyyət göstərən Bakı Avropa Liseyinin yaranma tarixindən, liseyin uğurlarından danışıb. Direktor qeyd edib ki, liseyin nailiyyətlərinin səbəbi təhsil ocağında yaradılan inkişafedici mühit, müəllimlərin yüksək peşəkarlığı və təhsil sahəsində elm və praktikanın vəhdətidir.
Daha sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxış edərək liseyin rəhbərliyini, müəllim kollektivini, şagirdləri və valideynləri 30 illik yubiley münasibətilə təbrik edib. Nazir liseyin fəaliyyəti haqqında fikirlərini bildirib, tədris ocağının Azərbaycan təhsilində həyata keçirilən islahatların fəal iştirakçısı olduğunu nəzərə çatdırıb. Nazir Bakı Avropa Liseyinin inkişaf etmiş ölkələrin məktəbləri ilə yarışmağa qadir olduğunu qeyd edib.
Təhsil sahəsində həyata keçirilən bütün layihələrə Bakı Avropa Liseyinin birinci olaraq qoşulduğunu bildirən nazir digər məktəblərin də bu tədris ocağının təcrübəsindən yararlandığını söyləyib. Əldə olunmuş uğurları liseyin daim təhsil yeniliklərinin təşəbbüsçüsü kimi çıxış etməsi ilə əlaqələndirən təhsil naziri məktəbin pedaqoji kollektivi haqqında yüksək fikirlərini diqqətə çatdırıb, müəllimlərin peşəkarlığından danışıb.
Tədbirdə çıxış edən digər qonaqlar liseyin kollektivini yubiley münasibəti ilə təbrik ediblər.
Bildirilib ki, Bakı Avropa Liseyi Azərbaycanda istedadlı uşaqlar üçün yaradılmış ilk təhsil müəssisəsi olaraq innovasiyaların tətbiqinə geniş yer ayırıb və təhsil islahatına layiqli töhfələrini verib. Təsadüfi deyil ki, bu təhsil ocağının yetirmələri dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycanı layiqincə təmsil edir. İstər təhsil və elm, istərsə də idman, incəsənət sahəsində böyük nailiyyətlər əldə edirlər.
Daha sonra Bakı Avropa Liseyinin müəllimlərinin bir qismi Təhsil Nazirliyinin "Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi" döş nişanı, Fəxri Fərman və Təşəkkürnamə ilə təltif edilib.

30-летие Бакинского Европейского лицея
В юбилейной церемонии приняли участие министр образования Эмин Амруллаев, председатель совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, депутаты ММ, учителя, родители, выпускники школ и другие официальные гости.
В своем выступлении директор Бакинского европейского лицея Зульфия Вейсова рассказала об истории Бакинского европейского лицея, действующего как инновационная школа, и успехах лицея. Директор отметила, что причиной успеха лицея является созданная в школе развивающая среда, высокий профессионализм педагогов и единство науки и практики в сфере образования.
Затем министр образования Эмин Амруллаев поздравил руководство лицея, учителей, учащихся и родителей с 30-летием. Министр высказал свое мнение о деятельности лицея, отметив, что данное учебное заведение является активным участником реформ в сфере образования в Азербайджане. Министр отметил, что Бакинский Европейский лицей способен конкурировать со школами развитых стран.
Отметив, что Бакинский Европейский лицей первым присоединился ко всем проектам в сфере образования, министр сообщил, что и другие школы воспользовались опытом этого учебного заведения. Министр образования связал успех с тем, что лицей всегда выступает инициатором образовательных новаций, дал высокую оценку педагогическому составу школы и рассказал о профессионализме учителей.
Выступая на мероприятии, другие гости поздравили коллектив лицея с юбилеем.
Было отмечено, что Бакинский Европейский лицей, как первое учебное заведение, созданное для одаренных детей в Азербайджане, дал широкий простор применению инноваций и внес достойный вклад в реформу образования. Неслучайно учащиеся этого учебного заведения достойно представляют Азербайджан в разных странах мира. Они добиваются больших успехов практически во всех сферах; образовании, науке, в спорте и искусстве.
Далее группа преподавателей была удостоена нагрудного знака «Передовой работник образования Азербайджанской Республики», Почетного звания и Благодарственной грамоты.