Təhsil naziri “Code Academy”nin məzunu olan AzTU tələbələrinə diplomları təqdim edib
Aprelin 18-də “Code Academy”nin ilk məzunları olan Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələrinə diplomların təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil naziri Emin Əmrullayev, AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev, AzTU-nun “Code Academy” tələbələri və müəllimləri, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev AzTU, Təhsil Nazirliyi və “Code Academy”nin birgə hazırladığı layihə barədə məlumat verib. Vilayət Vəliyev bildirib ki, layihə ilk olaraq AzTU-da həyata keçirilib. Daha sonra ölkənin digər ali məktəbləri də layihəyə qoşulub. Layihə çərçivəsində informasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma sahələri üzrə təhsil alan III və IV kurs tələbələri “Code Academy” proqramı əsasında AzTU-da yaradılan və müasir kompüterlərlə təchiz olunmuş auditoriyalarda 4 ay müddətində proqramlaşdırma, sistem administratorluğu və şəbəkə administratorluğu üzrə tədris alıblar.
Rektor qeyd edib ki, “Code Academy”nin proqramına uyğun tədrisin aparılması tələbələrin IT biliklərinin artırılmasına müsbət təsir göstərib. Artıq 80 tələbə proqramı uğurla başa vurub. AzTU-nun bütün fakültələrindən 228 tələbə isə davam edən proqram üzrə dərslərdə iştirak edir.
Tədbirdə iştirak edən təhsil naziri Emin Əmrullayev “Code Academy” ilə əməkdaşlığın yaranma zərurətindən danışıb. Nazir bildirib ki, bu tədris üsulu ali təhsil müəssisələri üçün yeni modeldir. Bu modeldə tələbələrin tədrisi və gələcəkdə məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı bütün nüanslar nəzərə alınıb.
Emin Əmrullayev qeyd edib ki, ali təhsil müəssisələri ölkənin gələcək inkişafı naminə tədris proqramlarını hər 2-3 ildən bir yeniləməlidirlər. Təhsil naziri onu da əlavə edib ki, bu ilin sonuna kimi tərəfdaş universitetlərin “Code Academy” ilə əməkdaşlığı nəticəsində 1000-dən çox tələbə məzun olacaq. Qarşıdakı illərdə isə hədəf 5000 tələbənin məzun olmasına hesablanıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev də öz növbəsində “Code Academy” ilə rəhbərlik etdiyi universitetin əməkdaşlığı və layihə çərçivəsində görülən işlərdən danışıb.
Layihənin direktoru Ülvi Aslanov AzTU-da həyata keçirilən layihə çərçivəsində görülən işlərlə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra “Code Academy”də tədrisi başa vuran AzTU tələbələrinin hazırladıqları layihələrin təqdimatı keçirilib.

Minister of Education presents diplomas to the Azerbaijan Technical University (AzTU) students graduating from “Code Academy”
A ceremony of awarding diplomas to the students of the Azerbaijan Technical University (AzTU), the first graduates of the Code Academy, was held on April 18.
The ceremony was attended by Minister of Education Emin Amrullayev, Rector of AzTU Vilayat Valiyev, Rector of Baku State University (BSU) Elchin Babayev, students of AzTU graduated from the Code Academy, teachers of AzTU, as well as other guests.
First, rector of AzTU Vilayat Valiyev informed about the project jointly developed by AzTU, the Ministry of Education and the Code Academy. Vilayat Valiyev said that the project was first implemented at AzTU. Later, other universities of the country joined the project. Under the project, the 3rd and 4th year students studying in the field of information technology and programming were trained in programming, system administration and network administration for 4 months in the auditoriums created at AzTU on the basis of the Code Academy program and equipped with modern computers.
The rector noted that the conducting of training in accordance with the program of the Code Academy has had a positive impact on increasing students' IT skills. Already 80 students have successfully completed the program. 228 students from all faculties of AzTU are taking part in classes under the current program.
The Minister of Education Emin Amrullayev, who attended the event, spoke about the need to establish cooperation with the Code Academy. The Minister said that this method of training is a new model for higher education institutions. This model takes into account all the nuances associated with the training of students and the expansion of employment opportunities in the future.
Emin Amrullayev noted that universities should update their curricula every 2-3 years for the sake of further development of the country. The Minister of Education also added that by the end of this year more than 1,000 students would be graduated as a result of cooperation between partner universities and the Code Academy. And in the coming years, the goal is to graduate 5,000 students.
Rector of BSU Elchin Babayev, in his turn, spoke about the cooperation of the university he heads with the Code Academy and the work done within the project.
The director of the project Ulvi Aslanov made a broad presentation on the work done within the project implemented at AzTU.
Then, the presentation of projects prepared by AzTU students who graduated from the Code Academy was held.