Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməli qoyulub
Aprelin 2-də Bakıda ADA Universitetinin kampusunda İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Təməlqoyma mərasimində təhsil naziri Emin Əmrullayev, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Luici Di Maio iştirak ediblər.
Təməlqoyma mərasimində bildirilib ki, sözügedən universitetdə təsis olunacaq akademik proqramlar iqtisadiyyatın strateji sektorlarını əhatə edəcək və yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirəcək. Universitet kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, mühəndislik, elektrik və elektronika, nəqliyyat və infrastruktur mühəndisliyi, memarlıq, şəhərsalma və landşaft memarlığı, dizayn, interyer dizaynı və digər istiqamətlər üzrə təcrübə, nou-hau, texnologiya və innovasiyaların tətbiq olunacağı elm və bilik ocağı olacaq.
Qeyd edək ki, təməli qoyulan bu universitet Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılıb. İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması barədə razılıq Prezident İlham Əliyevin 2020-ci ildə İtaliya Respublikasına dövlət səfəri zamanı əldə olunub. İtaliya-Azərbaycan Universiteti ADA Universitetinin bazasında fəaliyyət göstərəcək.
İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təsis edilməsinə İtaliyanın beş aparıcı ali təhsil ocağı Luiss Universiteti, Bolonya Universiteti, Milan Politexnik Universiteti, Turin Politexnik Universiteti və Romanın Sapienza Universiteti cəlb olunub. Bu xüsusda, keçən il ADA Universiteti ilə İtaliyanın adıçəkilən universitetləri arasında İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması və bu istiqamətdə akademik əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The foundation of Italy-Azerbaijan University laid down in Baku
On April 2, the groundbreaking ceremony of Italy-Azerbaijan University was held in the campus of ADA University in Baku.
The Minister of Education Emin Amrullayev, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov, the Minister of Energy Parviz Shahbazov and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Italy Luigi Di Mario participated in the groundbreaking ceremony.
It was stated in the groundbreaking ceremony that the academic programs to be established in the said university will cover the strategic sectors of economy and train highly qualified specialists. The University will be the center of science and knowledge where practice, know-how, technology and innovations for agriculture and food security, engineering, electricity and electronics, transportation and infrastructure engineering, architecture, town-building and landscape architecture, design, interior design and other directions will be applied.
It shall be noted that this university of which foundation was laid down was established by the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The agreement on the establishment of Italy-Azerbaijan University was reached in 2020 during the state visit of President Ilham Aliyev to the Republic of Italy. Italy-Azerbaijan University will operate on the basis of ADA University.
Five leading higher education institution, including Luiss University, University of Bologna, Polytechnic University of Milan, Turin Polytechnic University and Sapienza University of Rome have been involved in the establishment of Italy-Azerbaijan University. In this regard, the Memorandum of Understanding on establishment of Italy-Azerbaijan University and academic cooperation in this direction was signed between ADA University and the above-mentioned universities of Italy last year.