Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməli qoyulub
Aprelin 2-də Bakıda ADA Universitetinin kampusunda İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Təməlqoyma mərasimində təhsil naziri Emin Əmrullayev, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Luici Di Maio iştirak ediblər.
Təməlqoyma mərasimində bildirilib ki, sözügedən universitetdə təsis olunacaq akademik proqramlar iqtisadiyyatın strateji sektorlarını əhatə edəcək və yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirəcək. Universitet kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, mühəndislik, elektrik və elektronika, nəqliyyat və infrastruktur mühəndisliyi, memarlıq, şəhərsalma və landşaft memarlığı, dizayn, interyer dizaynı və digər istiqamətlər üzrə təcrübə, nou-hau, texnologiya və innovasiyaların tətbiq olunacağı elm və bilik ocağı olacaq.
Qeyd edək ki, təməli qoyulan bu universitet Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılıb. İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması barədə razılıq Prezident İlham Əliyevin 2020-ci ildə İtaliya Respublikasına dövlət səfəri zamanı əldə olunub. İtaliya-Azərbaycan Universiteti ADA Universitetinin bazasında fəaliyyət göstərəcək.
İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təsis edilməsinə İtaliyanın beş aparıcı ali təhsil ocağı Luiss Universiteti, Bolonya Universiteti, Milan Politexnik Universiteti, Turin Politexnik Universiteti və Romanın Sapienza Universiteti cəlb olunub. Bu xüsusda, keçən il ADA Universiteti ilə İtaliyanın adıçəkilən universitetləri arasında İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması və bu istiqamətdə akademik əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

В Баку заложен фундамент Итальяно-азербайджанского университета
2 апреля в кампусе университета АДА в Баку состоялась церемония закладки фундамента Итальяно-азербайджанского университета.
В церемонии приняли участие министр образования Эмин Амруллаев, министр иностранных дел Джейхун Байрамов, министр энергетики Пярвиз Шахбазов и министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Маио.
Было отмечено, что учрежденные здесь академические программы будут охватывать стратегические секторы экономики и выпускать высококвалифицированных специалистов.
Университет, в котором будут применяться ноу-хау, технологии и инновации, станет очагом науки и знаний по таким направлениям, как сельское хозяйство, пищевая промышленность, инженерия, в том числе, электричество и электроника, транспорт и инфраструктурная инженерия, архитектура, в частности, градостроительство и ландшафтная архитектура, дизайн, дизайн интерьера, продукции, услуг, коммуникаций, социальные науки, управление бизнесом, италиеведение, инновации и предпринимательство.
Отметим, что университет создается по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Соглашение о создании Итальяно-азербайджанского университета было достигнуто во время государственного визита Президента Ильхама Алиева в Итальянскую Республику в 2020 году. Итальяно-азербайджанский университет будет функционировать на базе университета АДА.
В процесс по учреждению Итальяно-азербайджанского университета привлечены пять ведущих высших учебных заведений Италии – Университет Луисс, Болонский университет, Миланский политехнический университет, Туринский политехнический университет и Римский университет Сапиенца.
В прошлом году был подписан Меморандум о взаимопонимании между университетом АДА и вышеперечисленными университетами Италии по созданию Итальяно-азербайджанского университета и академическому сотрудничеству в этом направлении.