"Gələcək üçün kod" layihəsi
Yaranma tarixi: “Code for Future” layihəsi “2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər planının 3.1.6-cı – “Səriştələrin davamlı inkişafına əsaslanan ömürboyu təhsil sisteminin gücləndirilməsi” tədbirinin 3-cü altbəndi (“Ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqla yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına hədəflənən peşəkar inkişaf proqramlarının təşkili”) əsas götürülərək yaradılmışdır.
Məqsəd: Layihənin məqsədi Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya hədəflərinə töhfə vermək, ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələri müasir əmək bazarının tələblərinə cavab verən praktiki İT bilik və bacarıqlarla təmin etmək, həmçinin nəzəri biliklərlə sənaye təcrübəsi arasında effektiv körpü yaratmaqdır.
Məlumat: “Code for Future” layihəsi akademik dairələrlə qabaqcıl texnologiya şirkətləri arasında qurulmuş strateji tərəfdaşlıq əsasında həyata keçirilən irimiqyaslı təhsil təşəbbüsüdür. Layihə çərçivəsində ölkənin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq qurulmuş, geniş akademik şəbəkə vasitəsilə müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan minlərlə tələbəyə çıxış imkanı yaradılmışdır.
Layihənin tədris proqramının aktual və əmək bazarına uyğun qalmasını təmin etmək məqsədilə texnologiya tədrisi sahəsində aparıcı şirkətlərlə əməkdaşlıq həyata keçirilir. İlkin mərhələdə 4 şirkətlə əməkdaşlıq qurulsa da, hazırda Code Academy, Algoritmika və STEP IT Academy ilə aktiv əməkdaşlıq davam etdirilir.
Təlim proqramı İT sahəsinin ən tələb olunan istiqamətlərini əhatə edir və çevik qrafik əsasında təşkil olunur. Zərurət yarandıqda proqram universitet fənləri ilə əvəzlənə bilir və kredit kimi tanınır. Əsas istiqamətlər:
• Süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma (450 saat)
• Web proqramlaşdırma (256 saat)
• Sistem inzibatçılığı (228 saat)
• Kibertəhlükəsizliyin əsasları (450 saat)
• IT mütəxəssisliyi (texniki dəstək) (450 saat)
• QA mühəndisliyi (256 saat)
• AutoCAD və SolidWorks (450 saat)
• Müəllimlər üçün informatika (180 saat)
• Rəqəmsal bacarıqların inkişafı (120 saat)
Əhatə dairəsi: Layihə ölkə üzrə geniş miqyasda həyata keçirilir və Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universiteti daxil olmaqla bir sıra aparıcı ali təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən layihə əhəmiyyətli nəticələr əldə etmiş, 7000-dən çox tələbə proqramı uğurla başa vuraraq sertifikatlarla təmin olunmuşdur.
Bu əməkdaşlıq şəbəkəsi layihənin müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan minlərlə tələbəyə çatmasına və ölkənin innovasiya ekosisteminin inkişafına birbaşa töhfə verməsinə şərait yaradır.

Проект «Код будущего»
Дата создания: Проект «Код будущего» был создан на основе 3-го подпункта меры «Укрепление системы непрерывного образования на основе устойчивого развития навыков» 3.1.6-го Плана действий «Стратегии социально-экономического развития на 2022–2026 годы» («Организация программ повышения квалификации, направленных на подготовку высококвалифицированных специалистов в сотрудничестве с высшими учебными заведениями»).
Цель: Целью проекта является содействие достижению целей цифровой трансформации Азербайджана, предоставление студентам высших учебных заведений практических знаний и навыков в области информационных технологий, отвечающих требованиям современного рынка труда, а также создание эффективного моста между теоретическими знаниями и производственным опытом.
Информация: Проект «Код будущего» — это масштабная образовательная инициатива, основанная на стратегическом партнерстве между академическими кругами и ведущими технологическими компаниями. Проект установил партнерские отношения с престижными университетами страны и обеспечил доступ к образованию тысячам студентов, обучающихся по различным специальностям, благодаря широкой академической сети.
Для обеспечения актуальности учебной программы проекта и ее соответствия требованиям рынка труда осуществляется сотрудничество с ведущими компаниями в сфере технологического образования. Хотя на начальном этапе сотрудничество было налажено с четырьмя компаниями, в настоящее время активно ведется работа с Code Academy, Algoritmika и STEP IT Academy.
Программа обучения охватывает наиболее востребованные направления в сфере ИТ и организована по гибкому расписанию. При необходимости программа может быть заменена университетскими дисциплинами и засчитывается в качестве кредитов. Основные направления:
- Программирование на основе искусственного интеллекта (450 часов)
- Веб-программирование (256 часов)
- Системное администрирование (228 часов)
- Основы кибербезопасности (450 часов)
- ИТ-экспертиза (техническая поддержка) (450 часов)
- Разработка программного обеспечения для обеспечения качества (256 часов)
- AutoCAD и SolidWorks (450 часов)
- Информатика для преподавателей (180 часов)
- Развитие цифровых навыков (120 часов)
Охват: Проект реализуется в широком масштабе по всей стране и охватывает ряд ведущих высших учебных заведений, включая Бакинский государственный университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства, Азербайджанский технический университет, Азербайджанский государственный педагогический университет, Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности и Нахчыванский государственный университет.
С момента своего создания проект достиг значительных результатов: более 7000 студентов успешно завершили программу и получили сертификаты.
Эта сеть сотрудничества позволяет проекту охватить тысячи студентов, обучающихся по различным специальностям, и напрямую способствовать развитию инновационной экосистемы страны.