"Gələcək üçün kod" layihəsi
Yaranma tarixi: “Code for Future” layihəsi “2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər planının 3.1.6-cı – “Səriştələrin davamlı inkişafına əsaslanan ömürboyu təhsil sisteminin gücləndirilməsi” tədbirinin 3-cü altbəndi (“Ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqla yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına hədəflənən peşəkar inkişaf proqramlarının təşkili”) əsas götürülərək yaradılmışdır.
Məqsəd: Layihənin məqsədi Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya hədəflərinə töhfə vermək, ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələri müasir əmək bazarının tələblərinə cavab verən praktiki İT bilik və bacarıqlarla təmin etmək, həmçinin nəzəri biliklərlə sənaye təcrübəsi arasında effektiv körpü yaratmaqdır.
Məlumat: “Code for Future” layihəsi akademik dairələrlə qabaqcıl texnologiya şirkətləri arasında qurulmuş strateji tərəfdaşlıq əsasında həyata keçirilən irimiqyaslı təhsil təşəbbüsüdür. Layihə çərçivəsində ölkənin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq qurulmuş, geniş akademik şəbəkə vasitəsilə müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan minlərlə tələbəyə çıxış imkanı yaradılmışdır.
Layihənin tədris proqramının aktual və əmək bazarına uyğun qalmasını təmin etmək məqsədilə texnologiya tədrisi sahəsində aparıcı şirkətlərlə əməkdaşlıq həyata keçirilir. İlkin mərhələdə 4 şirkətlə əməkdaşlıq qurulsa da, hazırda Code Academy, Algoritmika və STEP IT Academy ilə aktiv əməkdaşlıq davam etdirilir.
Təlim proqramı İT sahəsinin ən tələb olunan istiqamətlərini əhatə edir və çevik qrafik əsasında təşkil olunur. Zərurət yarandıqda proqram universitet fənləri ilə əvəzlənə bilir və kredit kimi tanınır. Əsas istiqamətlər:
• Süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma (450 saat)
• Web proqramlaşdırma (256 saat)
• Sistem inzibatçılığı (228 saat)
• Kibertəhlükəsizliyin əsasları (450 saat)
• IT mütəxəssisliyi (texniki dəstək) (450 saat)
• QA mühəndisliyi (256 saat)
• AutoCAD və SolidWorks (450 saat)
• Müəllimlər üçün informatika (180 saat)
• Rəqəmsal bacarıqların inkişafı (120 saat)
Əhatə dairəsi: Layihə ölkə üzrə geniş miqyasda həyata keçirilir və Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universiteti daxil olmaqla bir sıra aparıcı ali təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən layihə əhəmiyyətli nəticələr əldə etmiş, 7000-dən çox tələbə proqramı uğurla başa vuraraq sertifikatlarla təmin olunmuşdur.
Bu əməkdaşlıq şəbəkəsi layihənin müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan minlərlə tələbəyə çatmasına və ölkənin innovasiya ekosisteminin inkişafına birbaşa töhfə verməsinə şərait yaradır.

The “Code for the Future”project
History of creation: The “Code for Future” project was established in accordance with Section 3.1.6 of the Action Plan for the “Socio-Economic Development Strategy for 2022–2026,” specifically: “Strengthening the lifelong learning system based on the continuous development of competencies.” Under this section, sub-section 3 was implemented: “Organizing professional development programs aimed at training highly qualified specialists in cooperation with higher education institutions.”
Aim: The aim of the project is to contribute to Azerbaijan's digital transformation goals, to equip students at higher education institutions with practical IT knowledge and skills that meet the demands of the modern labor market, and to create an effective bridge between theoretical knowledge and industry experience.
Information: The “Code for the Future” project is a large-scale educational initiative based on a strategic partnership between academia and leading technology companies. As part of the project, partnerships have been established with prestigious universities across the country, providing access to education for thousands of students in various fields through an extensive academic network.
To ensure the project's curriculum remains current and relevant to the job market, we collaborate with leading companies in the technology education sector. Although partnerships were established with four companies in the initial phase, we are currently maintaining active collaborations with Code Academy, Algoritmika, and STEP IT Academy.
The curriculum covers the most in-demand areas of IT sector and is organized on a flexible schedule. If necessary, the program can be substituted with university courses and counts toward academic credit. Key areas:
• AI-Based Programming (450 hours)
• Web Programming (256 hours)
• System Administration (228 hours)
• Fundamentals of Cybersecurity (450 hours)
• IT Specialization (Technical Support) (450 hours)
• QA Engineering (256 hours)
• AutoCAD and SolidWorks (450 hours)
• Computer Science for Teachers (180 hours)
• Digital Skills Development (120 hours)
Scope: The project is being implemented on a large scale throughout the country and involves a number of leading higher education institutions, including Baku State University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Pedagogical University, Azerbaijan State University of Oil and Industry, and Nakhchivan State University.
From its very first day, the project has achieved significant results: more than 7,000 students have successfully completed the program and received certificates.
This collaborative network enables the project to reach thousands of students across various fields of study and directly contribute to the development of the country’s innovation ecosystem.