Yaranma tarixi: 2015-ci ci il (Proqram  2 avqust 2019-cu ildən “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyi kimi dövlət qeydiyyatına alınıb)
Məqsəd: Tələbələrə könüllülüyün mahiyyətinin aşılanması, təbliği üzrə geniş və davamlı şəkildə təbliğat - təşviqat işlərinin aparılması, tələbə-könüllülərin vahid məlumat bazasının inkişaf etdirilməsi, təlim-tədris proqramları və kurslarının təşkil olunması, tələbə-könüllülərin intellekt səviyyəsinin və dünyagörüşünün genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
Məlumat: Azərbaycanın siyasi və iqtisadi inkişafında böyük rol oynayan tələbə-könüllülərlə işi sistemləşdirmək, könüllülük fəaliyyətini stimullaşdırmaq, tələbələrin dərsdənkənar asudə vaxtlarının dəyərləndirilməsi üçün  - 6 müxtəlif istiqamətdə: Öyrən, Öyrət, Yaşa, Yaşat, Kəşf Et, Zövq Al -  yaradılmış uzunmüddətli proqramdır.
Əhatə dairəsi: 2021-2022-ci tədris ilində proqram 26 ali, 18 orta, 10 peşə təhsil müəssisəsini əhatə edib. 27000-dən çox üzvə sahib olan proqram il ərzində 260-dan çox tədbir təşkil edib və ümumilikdə 42866 könüllü fəaliyyət saatı qeydə alınıb. 2021-2022-ci tədris ilində proqram Qarabağ bölgəsində (Şuşa, Ağdam) tədbirlərin təşkilinə və sözügedən regionun yenidən bərpasına dəstək məqsədi ilə 100-ə yaxın tələbə-könüllünü fəaliyyətə cəlb edib.

“One” student-voluntary program
Date of creation: 2015 (The program was registered with the state as the “One” Volunteer Student Cooperation Public Association from 2 August 2019)
Goal: Conducting extensive and constant advocacy work to inculcate and promote the essence of volunteering to students, developing a unified database of student volunteers, organizing training programs and courses, implementing measures to broaden and improve the intellectual level and outlook of student volunteers.
Information: It is a long-term program created to systematize the work with student volunteers who play a major role in Azerbaijan's political and economic development, to encourage volunteering, and to assess students' extracurricular activities in 6 different areas: Learn, Teach, Survive, Let Others To Survive, Discover, Enjoy.
Scope of the coverage: In the academic year 2021-2022, the program covered 26 higher education institutions, 18 secondary schools, and 10 vocational schools. With more than 27,000 members, the program organized more than 260 events during the year and a total of 42,866 hours of volunteering was recorded. In the academic year 2021-2022, the program engaged around 100 student volunteers to support the organization of events in the Karabakh region (Shusha, Aghdam) and the reconstruction of the region.