Yaranma tarixi: 2015-ci ci il (Proqram  2 avqust 2019-cu ildən “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyi kimi dövlət qeydiyyatına alınıb)
Məqsəd: Tələbələrə könüllülüyün mahiyyətinin aşılanması, təbliği üzrə geniş və davamlı şəkildə təbliğat - təşviqat işlərinin aparılması, tələbə-könüllülərin vahid məlumat bazasının inkişaf etdirilməsi, təlim-tədris proqramları və kurslarının təşkil olunması, tələbə-könüllülərin intellekt səviyyəsinin və dünyagörüşünün genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
Məlumat: Azərbaycanın siyasi və iqtisadi inkişafında böyük rol oynayan tələbə-könüllülərlə işi sistemləşdirmək, könüllülük fəaliyyətini stimullaşdırmaq, tələbələrin dərsdənkənar asudə vaxtlarının dəyərləndirilməsi üçün  - 6 müxtəlif istiqamətdə: Öyrən, Öyrət, Yaşa, Yaşat, Kəşf Et, Zövq Al -  yaradılmış uzunmüddətli proqramdır.
Əhatə dairəsi: 2021-2022-ci tədris ilində proqram 26 ali, 18 orta, 10 peşə təhsil müəssisəsini əhatə edib. 27000-dən çox üzvə sahib olan proqram il ərzində 260-dan çox tədbir təşkil edib və ümumilikdə 42866 könüllü fəaliyyət saatı qeydə alınıb. 2021-2022-ci tədris ilində proqram Qarabağ bölgəsində (Şuşa, Ağdam) tədbirlərin təşkilinə və sözügedən regionun yenidən bərpasına dəstək məqsədi ilə 100-ə yaxın tələbə-könüllünü fəaliyyətə cəlb edib.

Студенческо-волонтерская Программа "Bir" (Один)
(Программа зарегистрирована как Общественное объединение студенческого сотрудничества «Один волонтер» со 2 августа 2019 года)
Цель: Программа направлена на привитие студентам сущности волонтерства, проведение широкой и непрерывной пропагандистской работы, формирование единой базы данных студентов-волонтеров, организацию обучающих программ и курсов, расширение и повышение уровня интеллекта и кругозора студентов-волонтеров.
Сведения: Это долгосрочная программа, предназначенная для систематизации работы со студентами-волонтерами, играющими большую роль в политическом и экономическом развитии Азербайджана, стимулировать волонтерскую деятельность, оценивать досуг студентов - по 6 различным направлениям: (Учи, Обучай, Живи, Помоги Жить, Делай Открытия и Наслаждайся).
Охват: В 2021-2022 учебном году охват программы составил 26 высших, 18 средних и 10 учреждений профессионального образования. Программа, насчитывающая более 27 000 участников, в течение года организовала более 260 мероприятий, и в общей сложности было зарегистрировано 42 866 волонтерских часов. В 2021-2022 учебном году в программе приняли участие около 100 студентов-волонтеров для организации мероприятий в Карабахском регионе (Шуша, Агдам) и поддержки восстановления региона.