Yaranma tarixi: 2018-ci il
Məqsəd: “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikası gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”nın uğurlu icrası nəticəsində əldə olunan təcrübə və nailiyyətlərdən faydalanaraq, müasir kompetensiyalara malik insan resurslarına olan ehtiyacın Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində hazırlanması yolu ilə Azərbaycanda insan kapitalının dayanıqlı inkişafının təmin edilməsi, eləcə də Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına aparıcı ölkələrin ali təhsil standartları çərçivəsində keyfiyyətli təhsil almaq imkanının yaradılması.
Məlumat: “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” 2018-ci il noyabrın 16-sında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 711 nömrəli Sərəncamı təsdiq edilib. Dövlət Proqramının icrası iki istiqaməti özündə ehtiva edir:
- Dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet sahələr üzrə beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təsis olunması;
- Azərbaycan ali təhsil müəssisələri üçün yüksək elmi-tədqiqat bacarıqlarına malik milli kadrların hazırlanması məqsədilə xaricdə doktorantura səviyyəsində təhsilin maliyyələşdirilməsi.
Dövlət Proqramının icrası Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondunda bu məqsədlə nəzərdə tutulan vəsait hesabına həyata keçirilir.

«Государственная программа повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы»
Дата создания: 2018 год
Цель: Используя опыт и достижения, полученные в результате успешной реализации «Государственной программы образования молодежи Азербайджанской Республики за рубежом в 2007-2015 годах», обеспечение устойчивого развития человеческого капитала в Азербайджане путем подготовки высококвалифицированных кадров по направлениям, определяемым исходя из потребностей рынка труда страны, расширение возможностей граждан Азербайджана для получения качественного образования в соответствии со стандартами высшего образования ведущих стран.
Сведения: «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы» была утверждена Распоряжением Президента Азербайджанской Республики № 711 от 16 ноября 2018 года. Реализация Государственной программы включает два направления
- Создание международных программ двойных дипломов по приоритетным для экономики страны направлениям между ведущими университетами мира и университетами Азербайджана;
- Финансирование докторантуры за рубежом с целью подготовки национальных кадров с высокими исследовательскими навыками для высших учебных заведений Азербайджана.
Реализация Государственной программы осуществляется за счет средств, предусмотренных для этих целей в Государственном нефтяном фонде Азербайджанской Республики.