Qazaxıstanda “Study in Azerbaijan” təhsil sərgisinin açılışı baş tutub
Aprelin 6-da Qazaxıstanın Almatı şəhərində yerləşən Əl-Farabi adına Qazax Milli Universitetinin Farabi Hub İnnovasiya Mərkəzində Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin “Study in Azerbaijan” beynəlxalq sərgisinin açılış mərasimi olub.
Sərgi iki ölkə arasında təhsil və elm sahələrində strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, tələbələr, eləcə də gənc mütəxəssislərin Azərbaycanda təhsil almaq imkanları barədə məlumatlandırılması məqsədi daşıyır.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek, hər iki ölkənin aparıcı universitetlərinin rektorları və təhsil mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Sərgidə Azərbaycanın 25-ə yaxın aparıcı universiteti təmsil olunur. Sərgi çərçivəsində abituriyent və tələbələr Azərbaycandakı ali təhsil proqramları, akademik imkanlar və elmi nailiyyətlər haqqında məlumat əldə edə bilərlər. Sərgidə həmçinin qrantlar, akademik mobillik, ikili diplom proqramları və qəbul tələbləri ilə bağlı ətraflı məlumatlar verilir.
Sərginin açılışında çıxış edən Qazaxıstanın elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek bu təşəbbüsün ikitərəfli əməkdaşlığın məntiqi davamı olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, ötən il Azərbaycanda təşkil olunmuş "Study in Kazakhstan" sərgisində 2500-dən çox azərbaycanlı gənc iştirak edib. Həmin sərgi zamanı 80-ə yaxın mühüm razılaşma əldə olunub. Bugünkü tədbir də belə səmərəli əməkdaşlığın nəticəsidir.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev öz növbəsində təhsildə inteqrasiyanın vacibliyini bildirib. Nazir vurğulayıb ki, Qazaxıstan və Azərbaycan ortaq tarixi və mədəni köklərə malik ölkələrdir. Təhsil sahəsində əməkdaşlıq bu mənəvi yaxınlığı daha da gücləndirir. Nazir qeyd edib ki, bu cür platformalar gənclərə gələcək peşəsini düzgün seçməyə və beynəlxalq rəqabətədavamlı olmağa kömək edir.

В Казахстане состоялось открытие выставки Study in Azerbaijan
6 апреля в инновационном центре Farabi Hub Казахского национального университета имени аль-Фараби, находящегося в городе Алматы, состоялась церемония открытия международной выставки высших учебных заведений Азербайджана Study in Azerbaijan.
Цель выставки — укрепить стратегическое партнерство в области образования и науки между двумя странами, а также информировать студентов и молодых специалистов о возможностях обучения в Азербайджане.
На церемонии открытия выставки присутствовали министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев, министр науки и высшего образования Республики Казахстан Саясат Нурбек, ректоры ведущих университетов обеих стран и специалисты в области образования.
На выставке представлены около 25 ведущих университетов Азербайджана. В ходе выставки абитуриенты и студенты смогут узнать о программах высшего образования, академических возможностях и научных достижениях Азербайджана. На выставке также предоставлена подробная информация о грантах, академической мобильности, программах двойного диплома и требованиях к поступлению.
Выступая на открытии выставки, министр науки и высшего образования Казахстана Саясат Нурбек подчеркнул, что эта инициатива является логическим продолжением двустороннего сотрудничества. Он отметил, что в выставке Study in Kazakhstan, организованной в Азербайджане в прошлом году, приняли участие более 2500 молодых азербайджанцев. В ходе той выставки было достигнуто около 80 важных соглашений. Сегодняшнее мероприятие также является результатом такого плодотворного сотрудничества.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, в свою очередь, подчеркнул важность интеграции в образовании. Министр отметил, что Казахстан и Азербайджан — страны с общими историческими и культурными корнями. Сотрудничество в сфере образования еще больше укрепляет эту духовную близость. Министр отметил, что такие платформы помогают молодым людям правильно выбрать будущую профессию и стать конкурентоспособными на международном уровне.