İlham Əliyev Xankəndidə Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin binasının təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 23-də Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin binasının təməlini qoyub.
Dövlətimizin başçısına binada yaradılacaq şərait barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsi müasir texnoloji çağırışlara cavab verən, innovasiya və tətbiqyönümlü mühəndis kadrların hazırlanmasını hədəfləyən əsas akademik struktur bölmələrdən biridir. Fakültədə hazırda 19 professor-müəllim, inzibati və texniki heyət üzvü fəaliyyət göstərir. Burada ümumilikdə 314 tələbə təhsil alır.
Fakültədə bakalavriat səviyyəsində elektrik və elektronika, inşaat, mexatronika və robototexnika, logistika və nəqliyyat texnologiyaları, kompüter mühəndisliyi, data analitika və riyaziyyat daxil olmaqla 7 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir. Gələcəkdə mühəndislik istiqaməti üzrə yeni ixtisasların açılması nəzərdə tutulur.
Yeni binanın müasir standartlara uyğun inşa edilərək qısa müddətdə istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Tədris binası keyfiyyətli kadr hazırlığını təmin edən, tələbələrin nəzəri bilik və praktiki bacarıqlarının inkişafına, həmçinin innovativ fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə xidmət edən auditoriyalar, laboratoriyalar, kitabxana, elmi-tədqiqat və innovasiya məkanları ilə təchiz olunacaq.
Layihənin icrası mühəndislik təhsilinin inkişafına mühüm töhfə verməklə yanaşı, müasir akademik məzmunun və innovativ tədris metodlarının tətbiqini təşviq edən, tələbələrin hərtərəfli inkişafını dəstəkləyən qabaqcıl ali təhsil mühitinin formalaşdırılmasına xidmət göstərəcək.

Ilham Aliyev laid foundation stone for Engineering Faculty building of Garabagh University in Khankendi
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation stone for the Engineering Faculty building of Garabagh University in the city of Khankendi on December 23.
The head of state was briefed on the facilities planned for the new building.
The Engineering Faculty is a key academic unit focused on training engineering personnel equipped to meet modern technological challenges, with an emphasis on innovation and practical application. Currently, the faculty employs 19 academic, administrative, and technical staff, and a total of 314 students are enrolled.
At the bachelor’s level, training is provided in seven specialties: electrical and electronics, construction, mechatronics and robotics, logistics and transport technologies, computer engineering, data analytics, and mathematics. Additional engineering specialties are planned for the future.
The new building will be constructed according to modern standards and is expected to be completed in a short timeframe. It will feature auditoriums, laboratories, a library, and scientific-research and innovation spaces designed to ensure high-quality education, strengthen students’ theoretical knowledge and practical skills, and foster innovative activity.
The project is expected to make a significant contribution to the development of engineering education in Azerbaijan, promote the application of modern academic content and innovative teaching methods, and create an advanced higher education environment supporting the comprehensive development of students.