İlham Əliyev Xankəndidə Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin binasının təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 23-də Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin binasının təməlini qoyub.
Dövlətimizin başçısına binada yaradılacaq şərait barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsi müasir texnoloji çağırışlara cavab verən, innovasiya və tətbiqyönümlü mühəndis kadrların hazırlanmasını hədəfləyən əsas akademik struktur bölmələrdən biridir. Fakültədə hazırda 19 professor-müəllim, inzibati və texniki heyət üzvü fəaliyyət göstərir. Burada ümumilikdə 314 tələbə təhsil alır.
Fakültədə bakalavriat səviyyəsində elektrik və elektronika, inşaat, mexatronika və robototexnika, logistika və nəqliyyat texnologiyaları, kompüter mühəndisliyi, data analitika və riyaziyyat daxil olmaqla 7 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir. Gələcəkdə mühəndislik istiqaməti üzrə yeni ixtisasların açılması nəzərdə tutulur.
Yeni binanın müasir standartlara uyğun inşa edilərək qısa müddətdə istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Tədris binası keyfiyyətli kadr hazırlığını təmin edən, tələbələrin nəzəri bilik və praktiki bacarıqlarının inkişafına, həmçinin innovativ fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə xidmət edən auditoriyalar, laboratoriyalar, kitabxana, elmi-tədqiqat və innovasiya məkanları ilə təchiz olunacaq.
Layihənin icrası mühəndislik təhsilinin inkişafına mühüm töhfə verməklə yanaşı, müasir akademik məzmunun və innovativ tədris metodlarının tətbiqini təşviq edən, tələbələrin hərtərəfli inkişafını dəstəkləyən qabaqcıl ali təhsil mühitinin formalaşdırılmasına xidmət göstərəcək.

Ильхам Алиев заложил фундамент здания инженерного факультета Карабахского университета в Ханкенд
23 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев заложил фундамент здания инженерного факультета Карабахского университета в городе Ханкенди.
Глава государства был проинформирован об условиях, которые будут созданы в здании.
Инженерный факультет Карабахского университета является одним из главных академических структурных подразделений этого вуза, отвечающих современным технологическим вызовам и нацеленных на подготовку современных инженерных кадров. В настоящее время на факультете работают 19 профессоров и преподавателей, административно-технический состав. Здесь обучаются 314 студентов.
На факультете на ступени бакалавриата ведется подготовка кадров по 7 специальностям, включая электротехнику и электронику, строительство, мехатронику и робототехнику, логистику и транспортные технологии, компьютерную инженерию, дата-аналитику и математику. В перспективе предусмотрено открытие новых специальностей по инженерному направлению.
Планируется построить новое здание в соответствии с современными стандартами и ввести его в эксплуатацию в короткие сроки. Учебное здание будет оснащено аудиториями, лабораториями, библиотекой, научно-исследовательскими и инновационными пространствами, обеспечивающими подготовку квалифицированных кадров, развитие у студентов теоретических знаний и практических навыков, а также расширение их инновационной деятельности.
Реализация проекта внесет весомый вклад в развитие инженерного образования, а также послужит формированию передовой среды высшего образования, продвигающей внедрение современного академического содержания и инновационных методов обучения, а также поддерживающей всестороннее развитие студентов.