İlham Əliyev Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin yeni inşa olunmuş binasının açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 23-də Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin yeni inşa olunmuş binasının açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına binada yaradılmış şərait barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Qarabağ Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsi müasir akademik mühitin formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl şəkildə inkişaf edən əsas struktur bölmələrdən biridir. Fakültədə hazırda 20 professor-müəllim, inzibati və texniki heyət üzvü fəaliyyət göstərir. Burada ümumilikdə 505 tələbə bakalavriat səviyyəsində 7 ixtisas - iqtisadiyyat, maliyyə, mühasibat uçotu, menecment, dövlət və bələdiyyə idarəetməsi, beynəlxalq ticarət və logistika, turizm işinin təşkili üzrə təhsil alır.
Yeni akademik məzmunun formalaşdırılması, müasir tədris metodlarının tətbiqi, praktiki bacarıqların inkişafı, innovativ idarəetmə və nəticəyönümlü elmi tədqiqatlar fakültənin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini təşkil edir.
Tədris binasında 40 auditoriya, kompüter laboratoriyaları, kitabxana, oxu və akt zalları, iclas, inzibati və professor-müəllim otaqları mövcuddur. Müasir universitet konsepsiyasına uyğun dizayn edilərək inşa olunmuş binanın layihələndirilməsi və tikilməsində dayanıqlı inkişaf, inklüzivlik və resurslardan səmərəli istifadə prinsipləri nəzərə alınıb. Bir sözlə, bina tədris, tədqiqat və inzibati fəaliyyətin daha səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verən geniş və müasir infrastruktura malikdir.
Yaradılmış şərait fakültənin elmi-pedaqoji potensialının gücləndirilməsinə, tələbələrin bilik və bacarıqlarının inkişafına, əmək bazarının sürətlə dəyişən tələblərinə uyğun iqtisadiyyat və biznes istiqamətli yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına, elmi-tədqiqat və innovativ fəaliyyətlərin genişləndirilməsinə imkan yaradacaq.
Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin yeni tədris binasının istifadəyə verilməsi universitetdə müasir kampusun formalaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri olmaqla yanaşı, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yüksəksəviyyəli ali təhsil ekosisteminin qurulmasına əhəmiyyətli töhfədir.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev 2024-2025-ci illər ərzində Qarabağ Universitetində görülən işlərlə tanış olub, universitetin, tələbə yataqxanasının, Klinika binasının, Tibb və sağlamlıq elmləri fakültəsinin tədris korpusunun açılış mərasimlərində də iştirak edib.

Ilham Aliyev attended inauguration of Faculty of Business and Economics building at Garabagh University
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of the newly constructed building for the Faculty of Business and Economics at Garabagh University in the city of Khankendi on December 23.
The head of state was briefed on the facilities available in the new building.
The Faculty of Business and Economics is a key academic unit focused on creating a modern learning environment. Currently, it employs 20 faculty, administrative, and technical staff, and a total of 505 students are enrolled at the bachelor’s level in seven specialties: economics, finance, accounting, management, public and municipal administration, international trade and logistics, and tourism organization.
The faculty prioritizes the development of new academic content, the application of modern teaching methods, the enhancement of practical skills, innovative management, and result-oriented scientific research.
The new educational building includes 40 auditoriums, computer laboratories, a library, reading and assembly halls, meeting rooms, administrative offices, and faculty rooms. Designed and constructed according to modern university standards, the building incorporates principles of sustainable development, inclusivity, and efficient resource use. Its spacious, modern infrastructure facilitates effective educational, research, and administrative activities.
These facilities will strengthen the faculty’s scientific and pedagogical potential, enhance students’ knowledge and skills, train highly qualified specialists in economics and business to meet the evolving labor market demands, and expand scientific-research and innovation activities.
The commissioning of the new building is an important step in developing a modern campus at Garabagh University and contributes to establishing a high-level higher education ecosystem in Garabagh and East Zangezur.
During 2024–2025, President Ilham Aliyev visited Garabagh University to review ongoing work and participated in the opening ceremonies of the university, student dormitory, clinic building, and the educational corpus of the Faculty of Medicine and Health Sciences.