“INMerge” İnnovasiya Sammiti keçirilib
Bakıda “PASHA Holding” MMC-nin təşkilatçılığı ilə iki günlük “INMerge” İnnovasiya Sammiti baş tutub. Sammit çərçivəsində innovasiya, investisiya və əməkdaşlıq mövzuları müzakirə olunub.
Sammit 5 000-dən çox iştirakçı, 150 spiker, 100 startap və 80-dən çox vençur fondunu bir araya toplayaraq əməkdaşlıq və inkişaf üçün geniş imkanlar yaradıb. Builki proqram fintex və məsuliyyətli bankçılıqdan başlayaraq data və süni intellekt, “Sənaye 4.0”, telekommunikasiya, marketinq, e-ticarət və investisiya sahələrini əhatə edən səkkiz istiqamət üzrə təşkil olunub.
Sammitin ilk günündə “Pixar” şirkətinin həmtəsisçisi Ed Katmul, “OpenAI” şirkətinin bazara çıxış üzrə keçmiş rəhbəri Zak Kass və Harvard Universitetinin professoru Tarun Xanna biznes və texnologiyanın gələcəyini formalaşdıran ideyalarını bölüşüblər.
Açılış mərasimində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov çıxış edərək texnologiya və kreativliyin yeni imkanlar yaratdığını, insan kapitalının bacarıq və biliklərinin artırılmasının vacibliyini deyib. Nazir bildirib ki, ölkəmizdə bu istiqamətdə mühüm tədbirlər görülür və sammitin innovativ ideyaları real imkanlarla birləşdirən unikal platformaya çevrildiyini vurğulayıb.
“PASHA Holding”in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımov “INMerge”i Mərkəzi Avrasiya regionunun aparıcı innovasiya forumu adlandıraraq son beş ildə kiçik bir korporativ tədbirdən beynəlxalq əhəmiyyətli platformaya çevrildiyini qeyd edib. Sammit yalnız ilhamlandırmaqla kifayətlənmir, həm də təhsil və bilik mübadiləsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev çıxışı zamanı qeyd edib ki, IT alətlərinin ixracı sahəsində böyük imkanlarımız var. Bu imkanların reallaşdırılmasının əsas şərtlərindən biri də istedadlı mütəxəssislərin yetişdirilməsidir və bu istiqamətdə birgə olaraq ardıcıl iş aparılır.
Birinci günün son paneli biliyin milli inkişafa çevrilməsinə həsr olunub. Paneldə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, “PASHA Holding”in baş direktorunun müavini Dəyanət Sədullayev və Harvard Biznes Məktəbinin professoru Tarun Xanna təhsilin sahibkarlığı təşviq etməsi, innovasiyaları hərəkətə gətirməsi və davamlı milli inkişafa verdiyi töhfələri müzakirə ediblər.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, əsas məsələ yalnız yeni ixtisas yaratmaqla bitmir. Bu istiqamətdə dərin düşünülmüş yanaşmalar, müasir pedaqoji metodlar və praktiki tətbiq imkanları tələb olunur. Nazir əlavə edib ki, texnologiya və innovasiya sahəsində inkişaf üçün təkcə yumşaq bacarıqlar deyil, güclü fundamental bilik bazası və STEAM təhsili vacibdir. Cəmiyyətin texnoloji inkişafında mühəndislər, riyaziyyatçılar və hüquqşünaslar kimi fundamental peşə sahibləri həlledici rol oynayırlar.
Nazir qeyd edib ki, innovasiya və sahibkarlıq yalnız proqramlarla məhdudlaşmamalıdır, bunun mədəniyyət və təhsil sistemi ilə dərin bağlılığı vardır. İlk növbədə, yanlış yanaşmalardan uzaq durmalı, düzgün metodları müəyyən etməliyik. "Təhsil sahəsində innovasiya yalnız məktəblərə deyil, həm də geniş ictimaiyyətə təsir etməlidir" - deyə nazir vurğulayıb.
Sonda Emin Əmrullayev qeyd edib ki, ölkədə innovasiya mühiti yalnız texnologiya və proqramlar ilə qurulmur. Bu, eyni zamanda gələcək nəsillərin yetişdirilməsi və cəmiyyətin ümumi inkişafına töhfə verəcək mədəniyyətin formalaşdırılması ilə bağlıdır.
Tədbirin ikinci günü də panel sessiyalarla davam edib.
30.09.2025 - 15:52
16.07.2026 - 10:42 -
Qarabağ Universitetində İstanbul Texniki Universiteti ilə birgə ikili diplom proqramına start verilir
15.07.2026 - 10:21 -
“Peşə təhsili üzrə ixtisasların Təsnifatı”nın yenilənməsi ilə bağlı görüş keçirilib
14.07.2026 - 11:06 -
Nazir müavini İdris İsayev Bakı Ali Neft Məktəbinin 10-cu "Məzun Günü" tədbirində iştirak edib
13.07.2026 - 16:20 -
Azərbaycan məktəbliləri Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında son 20 ilin ən yüksək nəticəsini əldə ediblər

В Баку прошел инновационный саммит INMerge
В Баку прошёл двухдневный инновационный саммит INMerge, организованный ООО PASHA Holding. В рамках саммита обсуждались темы инноваций, инвестиций и сотрудничества.
Саммит объединил более 5000 участников, 150 спикеров, 100 стартапов и более 80 венчурных фондов, создав широкие возможности для сотрудничества и развития. В этом году программа была организована по восьми направлениям, охватывающим финтех и ответственный банкинг, данные и искусственный интеллект, Индустрию 4.0, телекоммуникации, маркетинг, электронную коммерцию и инвестиции.
В первый день саммита соучредитель Pixar Эд Кэтмелл, бывший руководитель отдела доступа к рынку OpenAI Зак Касс и профессор Гарвардского университета Тарун Кханна поделились своими идеями, которые формируют будущее бизнеса и технологий.
Выступая на церемонии открытия, министр экономики Микаил Джаббаров отметил, что технологии и креативность создают новые возможности, а также важность повышения квалификации и знаний человеческого капитала. Министр отметил, что в нашей стране предпринимаются важные меры в этом направлении, и подчеркнул, что саммит стал уникальной площадкой, соединяющей инновационные идеи с реальными возможностями.
Генеральный директор PASHA Holding Джалал Гасымов назвал INMerge ведущим инновационным форумом в Центрально-Евразийском регионе, отметив, что за последние пять лет он превратился из небольшого корпоративного мероприятия в площадку международного значения. Саммит не только вдохновляет, но и имеет большое значение с точки зрения образования и обмена знаниями.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в своем выступлении отметил, что у нас большие возможности в сфере экспорта IT-инструментов. Одним из главных условий реализации этих возможностей является подготовка талантливых специалистов, и в этом направлении ведется последовательная совместная работа.
Заключительная панель первого дня была посвящена трансформации знаний в национальное развитие. В дискуссии приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, заместитель генерального директора PASHA Holding Даянат Садуллаев и профессор Гарвардской школы бизнеса Тарун Кханна. Они обсудили, как образование способствует развитию предпринимательства, инновациям и устойчивому развитию страны.
По словам министра науки и образования Эмина Амруллаева, вопрос заключается не только в создании новых специальностей. Для этого необходимы продуманные подходы, современные педагогические методы и возможности практического применения. Министр добавил, что для развития в сфере технологий и инноваций важны не только гибкие навыки, но и сильная фундаментальная база знаний, а также STEAM-образование. Такие фундаментальные профессии, как инженеры, математики и юристы, играют важнейшую роль в технологическом развитии общества.
Министр отметил, что инновации и предпринимательство не должны ограничиваться программами, они тесно связаны с культурой и системой образования. Прежде всего, необходимо избегать ошибочных подходов и определять правильные методы. «Инновации в образовании должны затрагивать не только школы, но и всё общество», — подчеркнул министр.
В заключение Эмин Амруллаев отметил, что инновационная среда в стране формируется не только за счёт технологий и программ. Она также связана с воспитанием будущих поколений и формированием культуры, способствующей общему развитию общества.