“THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” keçirilir
Sentyabrın 24-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və “Times Higher Education” (THE) beynəlxalq reytinq agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti”nin açılış mərasimi keçirilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında sammitin Bakıda keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Nazir ali təhsilin əsas missiyasının insan kapitalının inkişafı və cəmiyyət üçün əlavə dəyərin yaradılması olduğunu vurğulayıb, həmçinin ali təhsilin əlçatanlığı, keyfiyyət və kəmiyyət arasında balansın qorunması, beynəlxalq tələbə mübadiləsində ədalətli yanaşma və sosial bərabərliyin təmin olunması kimi məsələlərin müzakirə olunmasının vacibliyini bildirib.
Emin Əmrullayev xarici universitetlər və institutlar arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini nəzərə çatdıraraq Avrasiya kimi önəmli regionda elmi araşdırmaların aparılmasının faydalılığı və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə verə biləcəyini deyib. Çıxışının sonunda nazir sammitin əməkdaşlıq və yeni ideyalar üçün mühüm əhəmiyyətini qeyd edib.
“Times Higher Education” beynəlxalq reytinq agentliyinin Qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati Azərbaycanın elm və təhsil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq üçün unikal platforma yaratdığını bildirib. Eyni zamanda 2026-cı ildə açıqlanacaq dünya universitetləri reytinqində Azərbaycan universitetlərinin sayının əvvəlki illə müqayisədə iki dəfə artaraq 4-ə çatacağını deyib.
Sammitdə çıxış edən Con fon Neyman Universitetinin Müşahidə Şurasının sədri Norbert Csizmadia isə universitetlər, sənaye və hökumətlərin birgə fəaliyyətinin qlobal problemlərə cavab verən dinamik tədqiqat ekosistemləri yaratmaq baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, transmilli tədqiqatın biliklərə ədalətli çıxış və yeni həllərin tapılmasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.
Sammitin birinci günündə transmilli tədqiqatların qlobal təsiri, ali təhsilin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfəsi, Avrasiya universitetləri arasında əməkdaşlıq imkanları və beynəlxalq tələbə mobilliyi mövzularında panel müzakirələri aparılıb.

THE Eurasian Universities Summit is being held in Baku
On September 24, the opening ceremony of the Eurasian Universities Summit 2025 took place in Baku. The Summit was co-organized by the Azerbaijan’s Ministry of Science and Education, the State Agency for Science and Higher Education, and the international rating agency "Times Higher Education" (THE).
Minister of Science and Education Emin Amrullayev expressed his satisfaction with the summit in Baku. He emphasized that the main mission of higher education is to develop human capital and create added value for society. The minister also noted the importance of discussing issues such as the accessibility of higher education, maintaining a balance between quality and quantity, a fair approach to international student exchange, and ensuring social equality.
Emin Amrullayev emphasized the importance of cooperation between foreign universities and institutes, noting the benefits of conducting scientific researches in such a significant region as Eurasia and their contributions to achieving the Sustainable Development Goals. In conclusion, the minister stressed the great importance of the summit for cooperation and new ideas.
Phil Baty, Chief Global Affairs Officer at Times Higher Education, said that Azerbaijan has created a unique platform for international cooperation in science and education. He also said that in the world university rankings, which will be published in 2026, the number of Azerbaijani universities will double compared to the previous year and reach four.
At the summit, Norbert Csizmadia, Chairman of the Supervisory Board of John von Neumann University, emphasized the importance of universities, industry and governments working together to create dynamic research ecosystems capable of solving global problems. He noted that transnational research will make an important contribution to equitable access to knowledge and the search for new solutions.
On the first day of the summit, panel discussions were held on the following topics: the global impact of transnational research, the contribution of higher education to the Sustainable Development Goals, opportunities for cooperation between Eurasian universities, and international student mobility.