Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 10-da Ağdam rayonunun Kəngərli kənd tam orta məktəbinin binasının açılışında iştirak edib.
Bildirildi ki, 30 sinif otağı olan 484 şagird yerlik məktəbdə təhsil prosesinin müasir səviyyədə təşkili üçün lazımi şərait yaradılıb, otaqlar zəruri dərs vəsaitləri ilə təchiz edilib. Burada biologiya, kimya və fizika laboratoriyaları, informatika, çağırışaqədərki hərbi hazırlıq kabinetləri, kitabxana, akt və idman zalları, yeməkxana mövcuddur.
Təhsil ocağının ərazisində idman meydançası inşa olunub. Bu meydançadan şagirdlərlə yanaşı, dərsdənkənar saatlarda kənd əhalisi də istifadə edə biləcək. Ərazidə oyun və istirahət sahələri yaradılıb, yaşıllıqlar salınıb.
Qeyd edək ki, kənddə inşa olunmuş bir çox qeyri-yaşayış binasının, o cümlədən məktəb binasının damında da Günəş panelləri quraşdırılıb. Bu panellər vasitəsilə binaların elektrik ehtiyacları təmin ediləcək.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüzü nəticəsində işğal olunan rayonların təhsil infrastrukturu da tamamilə dağıdılıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan dövlətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma prosesi çərçivəsində müasir, innovasiyalara əsaslanan təhsil ocaqlarının yaradılmasına xüsusi diqqət göstərilir. Yeni istifadəyə verilən Kəngərli tam orta məktəbi bunun daha bir nümunəsidir.

President attended inauguration of Kangarli village secondary school in Aghdam
On May 10, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of the Kangarli village secondary school in Aghdam district.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev briefed the President on the facilities at the school.
The 484-seat school, featuring 30 classrooms, is fully equipped to organize the educational process at a modern standard. The classrooms are furnished with essential teaching materials. The school also includes biology, chemistry, and physics laboratories, a computer science room, pre-conscription military preparation classrooms, a library, an assembly hall, a sports hall, and a canteen.
A sports field has been constructed within the school grounds, accessible not only to students but also to villagers during after-school hours. Play and recreation areas, along with landscaped greenery, further enhance the environment.
To provide electricity, solar panels have been installed on the roofs of several non-residential buildings, including the school.