Dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərində Azərbaycan universitetlərinin sayı 3-ə çatıb
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) “Neft və qaz sahəsində mühəndislik ixtisasları” üzrə dünyanın ən yaxşı 150 universiteti siyahısına daxil olunub. Sözügedən siyahını dünyanın nüfuzlu reytinq agentliklərindən biri olan “QS Quacquarelli Symonds” bu gün dərc edib. İştirakçı universitetlərin yenilənmiş fənn reytinqi siyahısında ADNSU 101-150 aralığında yer alır.
Beləliklə, “QS 2024 sahələr üzrə dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda Azərbaycan 4 istiqamət üzrə 3 ali təhsil müəssisəsi ilə təmsil olunur. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən başqa, bu reytinqlərə Azərbaycan Dillər Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) də daxildir.
Qeyd edək ki, QS dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərini hazırlayarkən 5 əsas göstəricidən istifadə edir: akademik reputasiya, işəgötürənlər arasında reputasiya, bir nəşrə görə sitatların sayı, “Hirsch” indeksi və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi. Bu reytinqlər 95 ölkə və ərazidə 1500 universitetdə təhsil alan tələbələr üçün 16400-dən çox təhsil proqramını müqayisə edən müstəqil analizi təqdim edir. Reytinq 55 fənn və 5 geniş fənn kateqoriyası üzrə ölçülüb.
Dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqlərinin metodologiyası haqqında ətraflı məlumat üçün linkə daxil ola bilərsiniz.

В предметных рейтингах лучших университетов мира число азербайджанских вузов достигло трех
Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности вошел в список 150 лучших университетов мира по «инженерным специальностям в области нефти и газа». Упомянутый список опубликовал сегодня QS Quacquarelli Symonds - одно из самых престижных рейтинговых агентств мира. В обновленном предметном рейтинге вузов-участников  университет располагается в диапазоне позиций 101-150.
Так, в «Рейтинге лучших университетов мира по направлениям QS 2024» Азербайджан представлен 3 высшими учебными заведениями по 4 направлениям. Помимо Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, в этот рейтинг также входят Азербайджанский университет языков и Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Отметим, что QS использует 5 основных показателей при составлении предметных рейтингов лучших университетов мира: академическая репутация, репутация среди работодателей, количество цитирований на публикацию, индекс Хирша и индекс международного научного сотрудничества. Эти рейтинги представляют собой независимый анализ, сравнивающий более 16 400 учебных программ для студентов, обучающихся в 1500 университетах в 95 странах. Рейтинг измерялся по 55 предметам и 5 предметным категориям.
По ссылке можно получить подробную информацию о методологии предметных рейтингов лучших университетов мира.