Prezident İlham Əliyev Cəbrayıl şəhərində Mehdi Mehdizadə adına tam orta məktəbin binasının açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 3-də Cəbrayıl şəhərində Mehdi Mehdizadə adına 960 şagird yerlik tam orta məktəbin binasının açılışında iştirak ediblər.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məktəbdə yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, ərazisi 2,7 hektar olan məktəbdə 40 sinif otağı və 5 inzibati otaq var. Şagirdlərin yüksək səviyyədə təhsil almaları üçün sinif otaqları zəruri dərs vəsaitləri ilə təchiz edilib. Təhsil ocağında, həmçinin kimya, fizika, biologiya laboratoriyaları, texnologiya və informatika otaqları, 4 STEAM otağı, çağırışaqədərki hazırlıq kabineti, kitabxana, akt və idman zalları, yeməkxana yaradılıb.
Məktəbdə internet, mebel-inventar və digər zəruri avadanlıqlar müasir tələblər səviyyəsindədir. Təhsil ocağının həyətində abadlıq işləri görülüb, futbol, basketbol, voleybol və açıq oyun meydançaları yaradılıb.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq Cəbrayıl şəhərində məktəb binasının layihələndirilməsi və tikintisi məqsədilə Azərbaycan Prezidenti 2021-ci ildə Sərəncam imzalayıb.
Təhsil ocağının təməli 2021-ci il oktyabrın 4-də Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulub.
Qeyd edək ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüzü nəticəsində işğal olunan rayonların təhsil infrastrukturu da tamamilə dağıdılıb. İşğaldan azad edilən ərazilərdə təhsil infrastrukturunun bərpası istiqamətində Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları və tapşırıqları ilə hazırda mühüm işlər görülür. Bu, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda əksini tapıb. Tədbirlər Planına əsasən, Elm və Təhsil Nazirliyinə 2022-2026-cı illərdə ərazi planlaşdırma sənədlərinə uyğun olaraq, yaşayış məntəqələrində təhsil müəssisələrinin tikintisi və bərpası ilə bağlı təkliflərin hazırlanması tapşırılıb.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии здания полной средней школы имени Мехди Мехдизаде в городе Джебраил
3 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии здания полной средней школы имени Мехди Мехдизаде на 960 ученических мест в городе Джебраил.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства и первую леди об условиях, созданных в школе.
Было отмечено, что в школе, территория которой составляет 2,7 гектара, имеются 40 классных комнат и 5 административных кабинетов. Классные комнаты оснащены необходимыми учебными пособиями. В образовательном учреждении также созданы химическая, физическая, биологическая лаборатории, кабинеты технологий и информатики, допризывной подготовки, 4 STEAM комнаты, библиотека, актовый и спортивный залы, столовая.
Интернет, мебель, инвентарь и другое необходимое оборудование в школе отвечают современным требованиям. Во дворе учебного заведения проведены работы по благоустройству, созданы футбольная, баскетбольная, волейбольная и открытая игровая площадки.
Напомним, что Президент Азербайджана в 2021 году подписал Распоряжение о проектировании и строительстве здания школы в городе Джебраил в соответствии с «I Государственной программой Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики».
Фундамент учебного заведения был заложен Президентом Ильхамом Алиевым 4 октября 2021 года.
Отметим, что в результате продолжавшейся около 30 лет военной агрессии Армении против Азербайджана образовательная инфраструктура оккупированных районов была полностью разрушена. Согласно соответствующим распоряжениям и поручениям Президента Ильхама Алиева в настоящее время проводится большая работа по восстановлению образовательной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях. Это отражено в «I Государственной программе Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики». Согласно Плану мероприятий, Министерству науки и образования поручено подготовить предложения по строительству и восстановлению образовательных учреждений в населенных пунктах в 2022-2026 годах в соответствии с документами территориального планирования.