Moskva şəhərində Rusiya-Azərbaycan Elm və Təhsil Forumu keçirilir
Sentyabrın 25-də Moskva Dövlət Universitetinin İntellektual Mərkəzində – Fundamental Kitabxanada Rusiyanın elm və ali təhsil naziri Valeri Falkov, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Rusiya Rektorlar İttifaqının prezidenti, Moskva Dövlət Universitetinin rektoru Viktor Sadovniçiyin iştirakı ilə I Rusiya-Azərbaycan Elm və Təhsil Forumu öz işinə başlayıb.
Foruma iki ölkədən 70-dən çox ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri qatılıblar. Forumda müvafiq dövlət qurumlarının, Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikasının elmlər akademiyalarının nümayəndələri təbrik və məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra forum çərçivəsində sessiyalar və ekspert görüşləri keçirilib, Azərbaycan və Rusiyanın ali təhsil və elmi müəssisələri arasında birbaşa əlaqələrin inkişafı, elm sahəsində əməkdaşlığın əsas istiqamətləri, təhsil müəssisələri və özəl sektor arasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsi imkanları və digər məsələlər müzakirə edilib.
Forum çərçivəsində həmçinin Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının iclası keçirilib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Firudin Qurbanov Rusiya Federasiyasının elm və ali təhsil nazirinin müavini Konstantin Moqilevski, maarif nazirinin müavini Andrey Korneyev ilə görüşüb. Sözügedən görüşlər çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

В Москве проходит Российско-азербайджанский научно-образовательный форум
25 сентября в Интеллектуальном центре МГУ – Фундаментальной библиотеке проходит первый российско-азерюайджанский научно-обрпзовательный форум на котором выступили министр науки и высшего образования России Валерий Фальков, заместитель министра науки и образования Азербайджана Фирудин Гурбанов и президент Союза ректоров России и ректор МГУ Виктор Садовничий.
В форуме приняли участие более 70 ректоров высших учебных заведений двух стран. На форуме с поздравительными речами и докладами также выступили представители профильных государственных учреждений, академий наук Российской Федерации и Азербайджанской Республики.
Далее в рамках форума были проведены сессии и экспертные встречи, на которых обсуждались развития прямых связей между высшими учебными и научными учреждениями Азербайджана и России, основные направления сотрудничества в области науки, возможности реализации сотрудничества между образовательными учреждениями и частный сектор и другие вопросы.
В рамках форума также состоялось заседание Российско-Азербайджанской ассоциации высших учебных заведений.
В рамках визита заместитель министра Фирудин Гурбанов также встретился с заместителем министра науки и высшего образования Российской Федерации Константином Могилевским, заместителем министра просвещения Андреем Корнеевым. В рамках упомянутых встреч обсуждались текущая ситуация двустороннего сотрудничества и перспективы дальнейшего развития.