Moskva şəhərində Rusiya-Azərbaycan Elm və Təhsil Forumu keçirilir
Sentyabrın 25-də Moskva Dövlət Universitetinin İntellektual Mərkəzində – Fundamental Kitabxanada Rusiyanın elm və ali təhsil naziri Valeri Falkov, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Rusiya Rektorlar İttifaqının prezidenti, Moskva Dövlət Universitetinin rektoru Viktor Sadovniçiyin iştirakı ilə I Rusiya-Azərbaycan Elm və Təhsil Forumu öz işinə başlayıb.
Foruma iki ölkədən 70-dən çox ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri qatılıblar. Forumda müvafiq dövlət qurumlarının, Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikasının elmlər akademiyalarının nümayəndələri təbrik və məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra forum çərçivəsində sessiyalar və ekspert görüşləri keçirilib, Azərbaycan və Rusiyanın ali təhsil və elmi müəssisələri arasında birbaşa əlaqələrin inkişafı, elm sahəsində əməkdaşlığın əsas istiqamətləri, təhsil müəssisələri və özəl sektor arasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsi imkanları və digər məsələlər müzakirə edilib.
Forum çərçivəsində həmçinin Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının iclası keçirilib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Firudin Qurbanov Rusiya Federasiyasının elm və ali təhsil nazirinin müavini Konstantin Moqilevski, maarif nazirinin müavini Andrey Korneyev ilə görüşüb. Sözügedən görüşlər çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Moscow hosts the Russian-Azerbaijani Scientific and Educational Forum
The 1st Russian-Azerbaijani Scientific and Educational Forum, with the participation of Valery Falkov, Minister of Science and Higher Education of Russia, Firudin Gurbanov, Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Victor Sadovnichiy, President of the Russian Union of Rectors, Rector of Moscow State University, kicked off its work in the Intellectual Centre of Moscow State University - Fundamental Library on September 25.
The forum was attended by representatives of more than 70 higher educational institutions in the two countries. Representatives of relevant state institutions, academies of sciences of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan made congratulatory speeches and reports at the forum.
Then, sessions and expert meetings were held within the framework of the forum. Issues of development of direct ties between higher educational and scientific institutions of Azerbaijan and Russia, main directions of cooperation in the field of science, opportunities for cooperation between educational institutions and the private sector, and other issues were discussed.
The forum also included a meeting of the Russian-Azerbaijani Association of Higher Education Institutions.
During the visit, Deputy Minister Firudin Gurbanov met with Deputy Minister of Science and Higher Education of the Russian Federation Konstantin Mogilevsky and Deputy Minister of Education Andrey Korneev. Within the framework of these meetings, the current state and prospects for further development of bilateral co-operation were discussed.