Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı keçiriləcək
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə 24-25 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı keçiriləcək.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılmasıdır. Həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi ilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll və layihələrin hazırlanmasının təşviq edilməsi də festivalın başlıca vəzifələrindəndir.
Bu il artıq 4-cü dəfə keçirilən STEAM Azərbaycan Festivalında (SAF 2024) 8 yarış və 1 sərgi-yarış (Yaşıl təşəbbüslər) kateqoriyası üzrə yarışlar təşkil olunacaq. Kateqoriyalara “H2 Grand Prix PRO”, “FlyTech”, “CubeSaT”, “VEX IQ Competition”, “VEX Robotics Competition”, “VidX”, “Engineers of Future”, “Green initiatives” və “Green Coding” daxildir.
Festivalda yerli komandalarla yanaşı, Türkiyə, Pakistan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya, ABŞ və digər xarici ölkə komandaları da yarışacaqlar.
Qeyd edək ki, STEAM - 5 əsas sahənin birgə tədrisidir. Belə ki, STEAM əsaslı tədris modeli elm (Science), texnologiya (Technology), mühəndislik (Engineering), incəsənət (Art), riyaziyyatı (Math) inteqrasiya olunmuş şəkildə tədris etmək ideyası üzərində qurulub.

В Баку состоится международный фестиваль Green STEAM Азербайджан
Международный фестиваль Green STEAM Азербайджан пройдет в Баку Экспо Центре 24-25 октября при поддержке Министерства науки и образования и проекта STEAM Азербайджан.
Основная цель фестиваля — популяризация STEAM-образования, развитие у учащихся навыков XXI века и раскрытие их творческих способностей. Также в связи с проведением в Азербайджане COP29 и объявлением 2024 года в нашей стране «Годом солидарности во имя зеленого мира» содействие развитию инновационных решений и проектов в области охраны окружающей среды, эффективного использования водных ресурсов и альтернативных источников энергии с применением подхода на основе STEAM является одной из задач фестиваля.
В этом году на фестивале STEAM (SAF 2024), который проводится уже в четвертый раз, будет организовано 8 конкурсов и 1 выставка по категории «Зеленые инициативы». Категории включают H2 Grand Prix PRO, FlyTech, CubeSaT, VEX IQ Competition, VEX Robotics Competition, VidX, «Инженеры будущего», «Зеленое кодирование» и «Зеленые инициативы».
Помимо местных команд, в фестивале также примут участие команды из Турции, Пакистана, Туркменистана, Казахстана, Чехии, Словакии, США и других зарубежных стран.
Отметим, что метод обучения STEAM представляет собой совместную организацию 5 основных дисциплин. Этот метод основан на идее комплексного обучения естественным наукам, технологиям, инженерному делу, искусству и математике.