Bakıda “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib
11–12 sentyabr tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən foruma Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti ev sahibliyi edib.
Forumun məqsədi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) 13-cü Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin dəstəklənməsində ali təhsil müəssisələrinin rolunu artırmaq, iqlim böhranını həll etmək üçün ali təhsil müəssisələri və digər maraqlı tərəflərin birgə əməkdaşlığını təşviq etmək, o cümlədən elmi tədqiqatda iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ali təhsil müəssisələrimizin COP29-a hazırlıq ərəfəsində beynəlxalq foruma ev sahibliyi etməsinin və universitetlərin rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi və yaşıl enerjiyə keçid dövründəki fəaliyyəti, qlobal iqlim böhranına qarşı atılmalı olan addımlar, eləcə də COP29-da iqlim dəyişikliyi ilə bağlı mövzularda elmi dairələrin aktiv iştirakının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektor əvəzi Vazeh Əskərov və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə aktiv iştirakla ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid dövrünə əvəzsiz töhfə verdiyini bildiriblər.
“Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati isə çıxışında son illərdə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun strategiyaları fəal tətbiq etməklə “THE Impact” reytinqində iştirakının və uğurunun əhəmiyyətindən danışıb.
“Ölkə konteksti: postneft ölkələrində iqlim maarifləndirilməsi istiqamətində çətinliklər və imkanlar” mövzusuna həsr olunmuş panel müzakirəsində iştirak edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova sözügedən sahədə uğur qazanmaq üçün təhsilin ilkin pilləsindən başlayaraq maarifləndirmənin aparılması və ali təhsil müəssisələrində akademik heyət və tələbələrin bu prosesə aktiv şəkildə cəlbinin vacibliyini bildirib.
Panel müzakirələri ilə davam edən forumda COP29-un iqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Kembric Universitetinin iqlim təhsili üzrə direktoru Kristin Özden, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Seeram Ramakrişna, Vorvik Universitetinin nümayəndəsi Geret Robert, "BP Azərbaycan" şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, "British Council"un Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Nərgiz Hacıyeva və digər rəsmi qonaqlar, universitet rəhbərləri, siyasətçilər, dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.

В Баку прошел международный форум на тему: «Борьба с изменением климата в глобальной повестке высшего образования»
11-12 сентября в рамках сотрудничества министерства науки и образования и международного рейтингового агентства Times Higher Education прошел международный форум «Борьба с изменением климата в глобальной повестке высшего образования». Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности и Сумгаитский государственный университет провели форум, организованный Государственным агентством по науке и высшему образованию.
Цель форума – повысить роль высших учебных заведений в поддержке 13-й цели устойчивого развития ООН, способствовать совместному сотрудничеству высших учебных заведений и других заинтересованных сторон для решения климатического кризиса, а также обменяться идеями о важности борьбы с изменением климата в научных исследованиях.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступивший на форуме, подчеркнул важность проведения вузами международного форума и повышения конкурентоспособности вузов в рамках подготовки к COP29.
Заместитель министра энергетики, главный исполнительный директор COP29 Эльнур Солтанов, рассказал об энергетической безопасности и деятельности нашей страны в период перехода к зеленой энергетике, шагах, которые необходимо предпринять против глобального климатического кризиса, а также о важности активного участия научных кругов в вопросах, связанных с изменением климата на COP29.
В своем выступлении генеральный директор по глобальным вопросам международного рейтингового агентства Times Higher Education Фил Бати рассказал о важности участия и успеха высших учебных заведений Азербайджана в рейтинге «THE Impact», активно применяя стратегии в соответствии с целями устойчивого развития ООН в последние годы.
Директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькар Саттарова, принявшая участие в панельной дискуссии посвященной теме «Контекст страны: трудности и возможности в направлении осведомленности о климате в постнефтяных странах», отметила, что для того, чтобы добиться успеха в рассматриваемой области, необходимо повышать осведомленность начиная с начального уровня образования и обучать академический персонал и студентов в высших учебных заведениях.
На форуме, который продолжился панельными дискуссиями, приняли участие высокопоставленный защитник климата COP29 Нигяр Арпадарай, директор по климатическому образованию Кембриджского университета Кристин Озден, профессор Национального университета Сингапура Сирам Рамакришна, представитель Уорикского университета Герет Роберт, вице-президент BP в Азербайджане по Каспийскому региону. В мероприятии приняли участие Бахтияр Асланбейли, проректор университета ADA Фариз Исмаилзаде, директор страны «Британского совета» Наргиз Гаджиева и другие официальные гости, руководители университетов, политики, представители государственных и неправительственных организаций.