Bakıda “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib
11–12 sentyabr tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində “Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən foruma Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti ev sahibliyi edib.
Forumun məqsədi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) 13-cü Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin dəstəklənməsində ali təhsil müəssisələrinin rolunu artırmaq, iqlim böhranını həll etmək üçün ali təhsil müəssisələri və digər maraqlı tərəflərin birgə əməkdaşlığını təşviq etmək, o cümlədən elmi tədqiqatda iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ali təhsil müəssisələrimizin COP29-a hazırlıq ərəfəsində beynəlxalq foruma ev sahibliyi etməsinin və universitetlərin rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi və yaşıl enerjiyə keçid dövründəki fəaliyyəti, qlobal iqlim böhranına qarşı atılmalı olan addımlar, eləcə də COP29-da iqlim dəyişikliyi ilə bağlı mövzularda elmi dairələrin aktiv iştirakının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektor əvəzi Vazeh Əskərov və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə aktiv iştirakla ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid dövrünə əvəzsiz töhfə verdiyini bildiriblər.
“Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati isə çıxışında son illərdə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun strategiyaları fəal tətbiq etməklə “THE Impact” reytinqində iştirakının və uğurunun əhəmiyyətindən danışıb.
“Ölkə konteksti: postneft ölkələrində iqlim maarifləndirilməsi istiqamətində çətinliklər və imkanlar” mövzusuna həsr olunmuş panel müzakirəsində iştirak edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova sözügedən sahədə uğur qazanmaq üçün təhsilin ilkin pilləsindən başlayaraq maarifləndirmənin aparılması və ali təhsil müəssisələrində akademik heyət və tələbələrin bu prosesə aktiv şəkildə cəlbinin vacibliyini bildirib.
Panel müzakirələri ilə davam edən forumda COP29-un iqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Kembric Universitetinin iqlim təhsili üzrə direktoru Kristin Özden, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Seeram Ramakrişna, Vorvik Universitetinin nümayəndəsi Geret Robert, "BP Azərbaycan" şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, "British Council"un Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Nərgiz Hacıyeva və digər rəsmi qonaqlar, universitet rəhbərləri, siyasətçilər, dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.

Baku hosts an international forum on "Prioritizing climate education on the global higher education agenda"
On September 11-12, an international forum on "Prioritizing climate education on the global higher education agenda" was held within the framework of cooperation between the Ministry of Science and Education and Times Higher Education International Rating Agency. Azerbaijan State Oil and Industry University and Sumgayit State University hosted the forum organized by the State Agency for Science and Higher Education.
The purpose of forum is to enhance the role of higher education institutions in supporting 13th Sustainable Development Goal of the United Nations (UN), encouraging joint cooperation between higher education institutions and other stakeholders to address the climate crisis, as well as exchanging ideas about the importance of tackling climate change in scientific research.
Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, who gave an opening speech at the forum, emphasized the importance of holding an international forum for Azerbaijan’s higher education institutions and increasing the competitiveness of universities in preparation for COP29.
Elnur Soltanov, Deputy Minister of Energy, Chief Executive Officer of COP29, spoke about energy security and activities of our country in the period of transition to green energy, steps to be taken against the global climate crisis, as well as the importance of active participation of the scientific community in issues related to climate change at COP29.
In their speeches, Acting Rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Vazeh Asgarov and Rector of Sumgayit State University Rufat Azizov noted that active participation in tackling climate change has made an invaluable contribution to our country's transition to green energy.
In his speech, Phil Baty, Director General for Global Affairs at Times Higher Education, an international rating agency, spoke about the importance of participation and success of Azerbaijan's higher education institutions in “THE Impact” rating, actively applying strategies in line with the UN Sustainable Development Goals in recent years.
Ulkar Sattarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education, who participated in a panel discussion on “Country Context: Challenges and Opportunities Towards Climate Awareness in Post-Oil Countries’, noted that in order to succeed in the area under consideration, it is necessary to raise awareness starting from the primary level of education and train academic staff and students in higher education institutions.
The forum, which continued with panel discussions, was attended by COP29 senior climate advocate Nigar Arpadaray, Director of Climate Education at the University of Cambridge Christine Ozden, Professor Siram Ramakrishna of the National University of Singapore, and Warwick University representative Geret Robert. The event was also attended by BP Azerbaijan Vice President for Caspian Region Bakhtiyar Aslanbeyli, ADA University Vice-Rector Fariz Ismayilzadeh, “British Council” Country Director Nargiz Hajiyeva and other official guests, heads of universities, politicians, representatives of governmental and non-governmental organizations.