Nazir müavininin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin UNESCO Rəqəmsal Öyrənmə Həftəsində iştirakı davam edir
Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənlinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin UNESCO-nun Rəqəmsal Öyrənmə Həftəsində iştirakı davam edir.
Tədbirin ikinci günündə nümayəndə heyəti təhsilin rəqəmsallaşdırılması, süni intellektin təhsildə istifadəsi, yaşıl və rəqəmsal çağırışlar mövzuları üzrə bir sıra plenar sessiyalarda iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli UNESCO-nun Baş Konfransının sədri Simona Miculescu və UNESCO-nun baş direktorunun təbiət elmləri üzrə müavini Lidiya Brito ilə görüşüb. Görüşlər zamanı UNESCO ilə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti, inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Participation of the Azerbaijani delegation led by the Deputy Minister of Science and Education in the UNESCO Digital Learning Week continues
Azerbaijani delegation headed by Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli continues its participation in the UNESCO’s Digital Learning Week.
On the second day of the event, the Azerbaijani delegation participated in a number of plenary sessions on the topics of digitization of education, the use of artificial intelligence in education, and green and digital challenges.
Within the framework of the event, Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli met with the President of the UNESCO General Conference Simona Miculescu and UNESCO Deputy Director General for Natural Sciences Lidia Brito. During the meetings, the current state of cooperation with UNESCO in the field of science and education and the prospects for the development of cooperation were discussed.