Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcər Şəhər Təhsil Kompleksində aparılan işlər və bu il açılacaq modul tipli məktəbin layihəsi ilə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər Şəhər Təhsil Kompleksində aparılan işlər və bu il açılması planlaşdırılan modul tipli məktəbin layihəsi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlərlə bağlı məlumat verildi.
Bildirildi ki, ümumi sahəsi 2,2 hektardan çox olan kompleksin ərazisində 80 yerlik uşaq bağçası, peşə emalatxanaları yaradılacaq, STEAM zona, məktəbdənkənar hazırlıq məkanı və digər zəruri obyektlər təşkil ediləcək.
Kompleksin ərazisində, həmçinin 528 şagird yerlik məktəb inşa olunur. Məktəbdə kitabxana, yeməkxana, akt zalı, yataqxana, idman zalı və digər zəruri otaqlar yaradılacaq.
Modul tipli məktəbin layihəsi ilə tanışlıq zamanı qeyd edildi ki, ümumi sahəsi 420 kvadratmetr olacaq binada 2 inzibati otaq və 9 sinif otağı yerləşəcək.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı tədbirlər xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Əlbəttə, Kəlbəcərdə ən müasir standartlara uyğun inşa olunan bu təhsil kompleksi də işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası prosesində təhsil infrastrukturunun qurulmasına xüsusi diqqət yetirildiyinin əyani təzahürüdür. Xatırladaq ki, Kəlbəcər rayonunda ilk məktəb 1924-cü ildə fəaliyyətə başlayıb.
Kəlbəcər işğal edilməzdən əvvəl rayonda 96 ümumtəhsil məktəbi, o cümlədən 46 tam orta, 42 ümumi orta, 8 ibtidai məktəb fəaliyyət göstərirdi. Bunlardan əlavə rayonda bir texniki peşə məktəbi, iki əyani-qiyabi məktəb, səkkiz məktəbdənkənar və dörd məktəbəqədər təhsil müəssisəsi də var idi. Rayonun təhsil infrastrukturunun qurulması istiqamətində işlər yüksək keyfiyyətlə davam etdirilir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работами, проводимыми в Кяльбаджарском городском образовательном комплексе, и проектом планируемой к открытию в этом году модульной школы
2 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работами, проводимыми в Кяльбаджарском городском образовательном комплексе, и проектом школы модульного типа, которую планируется открыть в этом году.
Глава государства и первая леди были проинформированы о проделанной работе.
Было сообщено, что на территории комплекса общей площадью более 2,2 га будут созданы детский сад на 80 мест, профессиональные мастерские, организованы STEAM зона, пространство для дошкольной подготовки и другие необходимые объекты.
На территории комплекса также строится школа на 528 ученических мест. В школе будут созданы библиотека, столовая, актовый зал, кампус, спортивный зал и другие необходимые помещения.
В ходе ознакомления с проектом модульной школы было отмечено, что в здании общей площадью 420 квадратных метров будут размещаться 2 административных помещения и 9 классных комнат.
Следует отметить, что мерам по развитию образования на освобожденных от оккупации территориях придается особое значение. Новый образовательный комплекс, строящийся в Кяльбаджаре по самым современным стандартам, также является наглядным свидетельством особого внимания, уделяемого созданию образовательной инфраструктуры в процессе восстановления освобожденных от оккупации территорий. Напомним, что первая школа в Кяльбаджарском районе начала функционировать в 1924 году.
До оккупации Кяльбаджара в районе функционировали 96 общеобразовательных школ, в том числе 46 полных средних, 42 общих средних и 8 начальных. Кроме того, в районе действовало одно профессионально-техническое училище, две школы очно-заочной формы обучения, восемь внешкольных и четыре дошкольных образовательных учреждения. Работы по созданию образовательной инфраструктуры района ведутся с высоким качеством.