Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında (IPhO 2024) məktəblilərimizin uğuru!
21–29 iyul tarixlərində İran İslam Respublikasının İsfahan şəhərində keçirilmiş Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında (IPhO 2024) məktəblilərimiz ölkəmizi uğurla təmsil ediblər.
İsfahan Texnologiya Universitetində təşkil olunmuş olimpiadada 46 ölkədən 230 məktəbli bilik və bacarığını sınayıb.
Nəzəri və praktiki turlardan ibarət olan olimpiadada Azərbaycan məktəbliləri 1 gümüş və 1 bürünc medal, 2 həvəsləndirici mükafat əldə ediblər. Belə ki, Kaspi liseyinin X sinif şagirdi İbrahim Valehli gümüş medala, Quba şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin XI sinif şagirdi Murad İsmayılov bürünc medala, “Ankara məktəbi” məktəb-liseyin XI sinif şagirdi Rəvan Nəcəfli və akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin XI sinif şagirdi Adil Səttarov olimpiadanın həvəsləndirici mükafatına layiq görülüblər.

The success of our students at the International Physics Olympiad (IPhO 2024.)
Our students successfully represented our country at the International Physics Olympiad (IPhO 2024) held in Isfahan, Islamic Republic of Iran, July 21-29.
230 students from 46 countries competed with their knowledge and skills in physics at the Olympiad organized at Isfahan University of Technology.
At the Olympiad, consisting of theoretical and practical rounds, Azerbaijani students won 1 silver and 1 bronze medal, and 2 motivational awards.
Thus, Ibrahim Valehli, the 10th grade student of the “Kaspi” Lyceum, won a silver medal, Murad Ismailov, the 11th grade student of physics, mathematics and informatics biased lyceum in Guba city, won a bronze medal, Ravan Najafli, the 11th grade student of “Ankara School” school-lyceum, and Adil Sattarov, the 11th grade student of a lyceum named after an academician Zarifa Aliyeva, were awarded the motivational prize of the Olympiad.