Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında (IPhO 2024) məktəblilərimizin uğuru!
21–29 iyul tarixlərində İran İslam Respublikasının İsfahan şəhərində keçirilmiş Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında (IPhO 2024) məktəblilərimiz ölkəmizi uğurla təmsil ediblər.
İsfahan Texnologiya Universitetində təşkil olunmuş olimpiadada 46 ölkədən 230 məktəbli bilik və bacarığını sınayıb.
Nəzəri və praktiki turlardan ibarət olan olimpiadada Azərbaycan məktəbliləri 1 gümüş və 1 bürünc medal, 2 həvəsləndirici mükafat əldə ediblər. Belə ki, Kaspi liseyinin X sinif şagirdi İbrahim Valehli gümüş medala, Quba şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin XI sinif şagirdi Murad İsmayılov bürünc medala, “Ankara məktəbi” məktəb-liseyin XI sinif şagirdi Rəvan Nəcəfli və akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin XI sinif şagirdi Adil Səttarov olimpiadanın həvəsləndirici mükafatına layiq görülüblər.

Успех азербайджанских школьников на Международной олимпиаде по физике (IPhO 2024)
Азербайджанские школьники успешно представили Азербайджан на Международной олимпиаде по физике (IPhO 2024) проходившей в Исфахане, Исламская Республика Иран, 21-29 июля.
На олимпиаде, состоявшей из теоретического и практического тура, азербайджанские школьники завоевали 1 серебряную, 1 бронзовую медаль и 2 мотивационные награды среди 230 учеников из 46 стран.
Таким образом, ученик X класса лицея «Каспи» Ибрагим Валехли завоевал серебряную медаль, ученик XI класса лицея с физико-математическим и информатическим уклоном Мурад Исмайлов завоевал бронзовую медаль, ученик XI класса школы-лицея "Анкара" Раван Наджафли и ученик XI класса лицея имени академика Зарифы Алиевой Адиль Саттаров были награждены мотивационными наградами.