Azərbaycanın 9 universiteti “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda mövqeyini gücləndirib
Ali təhsil sahəsi üzrə dünyanın aparıcı tədqiqat və reytinq siyahılarını təqdim edən “QS Quacquarelli Symonds” təşkilatı Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqini açıqlayıb. Sözügedən siyahıda təmsil olunan 9 Azərbaycan universitetindən 7-nin mövqeyində ötən ilə nisbətən irəliləmə müşahidə edilib. Sumqayıt Dövlət Universiteti isə ilk dəfə “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”na daxil olub.
Reytinqdə təmsil olunan bütün Azərbaycan universitetlərinin “Akademik nüfuz” və “İşəgötürənlər arasında nüfuz” göstəriciləri yaxşılaşıb. Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “Akademik nüfuz” indikatoru üzrə Avropanın 200 ən yaxşı universiteti siyahısına, “Müəllim-tələbə nisbəti” indikatoru üzrə Bakı Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti Avropanın 100 ən yaxşı universiteti siyahısına daxil olub.
“Məşğulluq nəticələri” indikatoru da Azərbaycan universitetlərinin yüksək nəticələr əldə etdiyi istiqamətlərdən biridir. “Məzunların məşğulluğu” göstəricisi üzrə Bakı Dövlət Universiteti, “İşəgötürənlər arasında nüfuz” indikatoru üzrə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ölkədə 1-ci yerdədir.
Ali təhsil müəssisələrinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi zamanı istifadə olunan “Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq” indeksi üzrə Bakı Dövlət Universiteti Azərbaycan universitetləri arasında ən yüksək göstəriciyə malikdir. Xəzər Universiteti isə “Məqalə üzrə istinad sayı” indikatoru üzrə Avropanın 20 ən yaxşı universiteti arasındadır. “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri sahəsində nailiyyətlər” indikatoru üzrə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ölkədə ən yüksək mövqeni tutur.
Qeyd edək ki, “Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısı”nda Cənubi Qafqaz regionu üzrə Azərbaycan ən çox sayda universitetlə təmsil olunur.

9 университетов Азербайджана укрепили свои позиции в рейтинге лучших университетов Европы
Организация «QS Quacquarelli Symonds», представляющая ведущие мировые исследования и рейтинговые списки в сфере высшего образования, объявила рейтинг лучших университетов Европы. По сравнению с прошлым годом наблюдается прогресс в позициях 7 из 9 азербайджанских университетов, представленных в упомянутом списке.
Сумгайытский государственный университет впервые вошел в «рейтинговый список лучших университетов Европы».
Улучшились показатели «Академическая репутация» и «Репутация среди работодателей» всех вузов Азербайджана, представленных в рейтинге. Бакинский государственный университет и Азербайджанский государственный экономический университет вошли в список 200 лучших университетов Европы по показателю «Академическая репутация», а Бакинский государственный университет и Сумгайытский государственный университет вошли в список 100 лучших университетов Европы по показателю «Соотношение учителей и учеников».
Показатель «Результаты трудоустройства» также является одним из направлений, по которым вузы Азербайджана достигли высоких результатов. Бакинский государственный университет занимает первое место в стране по показателю «Трудоустройство выпускников», а Азербайджанский государственный экономический университет занимает первое место в стране по показателю «Репутация среди работодателей».
Также Бакинский государственный университет имеет самый высокий индекс среди университетов Азербайджана по индексу «Международное научное сотрудничество», который используется при оценке научно-исследовательской деятельности высших учебных заведений. В свою очередь, университет «Хазар» входит в число 20 лучших университетов Европы по показателю «Количество цитирований на статью». А, по показателю «Достижения в области целей устойчивого развития» Азербайджанский государственный экономический университет занимает самую высокую позицию в стране.
Следует отметить, что в «рейтинг-списке лучших университетов Европы» Азербайджан представлен самым большим количеством университетов Южно-Кавказского региона.