Emin Əmrullayev Böyük Britaniyada təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev 19–21 may tarixlərində London şəhərində keçirilməkdə olan Dünya Təhsil Forumunda iştirak üçün Birləşmiş Krallıqda işgüzar səfərdədir.
Səfər çərçivəsində elm və təhsil naziri Böyük Britaniya universitetlərində dövlət təqaüdü ilə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb.
Görüşdə Emin Əmrullayev tələbələrə Azərbaycanda elm və təhsil sahəsində aparılan islahatlar və gələcək planlar barədə məlumat verib. Xüsusən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan irimiqyaslı layihələrdən bəhs edən nazir növbəti tədris ilindən Xankəndidə fəaliyyətə başlayacaq Qarabağ Universiteti barədə də danışıb. Nazir bildirib ki, məqsəd bu universiteti beynəlxalq elm və tədqiqat, həmçinin Qafqazın keyfiyyətli ali təhsil mərkəzinə çevirməkdir.
Bundan əlavə, xaricdə təhsil üzrə dövlət və ikili diplom proqramları, beynəlxalq təhsil layihələri barədə məlumat verən nazir Azərbaycanda doktorantura təhsilinin inkişafı sahəsində görülən işlərdən söz açıb.
Emin Əmrullayev dövlət proqramları çərçivəsində azərbaycanlı tələbələrin daha çox dünyanın ən nüfuzlu universitetlərində təhsil almasının sevindirici hal olduğunu vurğulayıb. Nazir bu göstəricinin önümüzdəki illərdə də artan dinamika ilə davam edəcəyinə ümidini bildirib.

Emin Amrullayev met with Azerbaijani students studying in Great Britain
Minister of Science and Education Emin Amrullayev is on a business visit to the United Kingdom to participate in the World Education Forum, which is being held in London on May 19-21.
Within the framework of the visit, the Minister of Science and Education met with Azerbaijani students studying at British universities with state scholarships.
At the meeting, Emin Amrullayev informed the students about the reforms and future plans in the field of science and education in Azerbaijan. Talking about the planned large-scale projects to be implemented in the territories freed from occupation, the Minister also talked about the Karabakh University, which will start operating in Khankandi from the next academic year. The Minister said that the goal is to turn this university into a center of international science and research, as well as quality higher education of the Caucasus.
In addition, the Minister, who gave information about the state and double diploma programs for education abroad, international education projects, talked about the work done in the field of doctoral education in Azerbaijan.
Emin Amrullayev emphasized that it is a good thing that more Azerbaijani students study in the most prestigious universities of the world within the framework of state programs. The Minister expressed hope that this indicator will continue with increasing dynamics in the coming years.
At the end of the meeting, the Minister answered the students’ questions and took a commemorative photo with them.