Emin Əmrullayev Böyük Britaniyada təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev 19–21 may tarixlərində London şəhərində keçirilməkdə olan Dünya Təhsil Forumunda iştirak üçün Birləşmiş Krallıqda işgüzar səfərdədir.
Səfər çərçivəsində elm və təhsil naziri Böyük Britaniya universitetlərində dövlət təqaüdü ilə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb.
Görüşdə Emin Əmrullayev tələbələrə Azərbaycanda elm və təhsil sahəsində aparılan islahatlar və gələcək planlar barədə məlumat verib. Xüsusən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan irimiqyaslı layihələrdən bəhs edən nazir növbəti tədris ilindən Xankəndidə fəaliyyətə başlayacaq Qarabağ Universiteti barədə də danışıb. Nazir bildirib ki, məqsəd bu universiteti beynəlxalq elm və tədqiqat, həmçinin Qafqazın keyfiyyətli ali təhsil mərkəzinə çevirməkdir.
Bundan əlavə, xaricdə təhsil üzrə dövlət və ikili diplom proqramları, beynəlxalq təhsil layihələri barədə məlumat verən nazir Azərbaycanda doktorantura təhsilinin inkişafı sahəsində görülən işlərdən söz açıb.
Emin Əmrullayev dövlət proqramları çərçivəsində azərbaycanlı tələbələrin daha çox dünyanın ən nüfuzlu universitetlərində təhsil almasının sevindirici hal olduğunu vurğulayıb. Nazir bu göstəricinin önümüzdəki illərdə də artan dinamika ilə davam edəcəyinə ümidini bildirib.

Эмин Амруллаев встретился с азербайджанскими студентами, обучающимися в Великобритании
Министр науки и образования Эмин Амруллаев находится с рабочим визитом в Великобритании для участия во Всемирном форуме по образованию, который проходит в Лондоне 19-21 мая.
В рамках визита министр науки и образования встретился с азербайджанскими студентами, обучающимися в британских университетах по государственным стипендиям.
На встрече Эмин Амруллаев проинформировал студентов о реформах и дальнейших планах в сфере науки и образования. Говоря о масштабных проектах, которые планируется реализовать на освобожденных от оккупации территориях, министр рассказал также о Карабахском университете, который начнет функционировать в Ханкенди со следующего учебного года. Министр сообщил, что наша цель – превратить этот университет в качественный центр международной науки и исследований на Кавказе.
Кроме того, министр, предоставивший информацию о государственных программах и программах двойного диплома для обучения за рубежом, а также международных образовательных проектах, рассказал о работе, проделанной в сфере докторантуры в Азербайджане.
Эмин Амруллаев подчеркнул, что все больше азербайджанских студентов обучаются в самых престижных университетах мира в рамках государственных программ. Министр выразил надежду, что этот показатель сохранится с возрастающей динамикой в ближайшие годы.