Bakıda PISA üzrə II ISESCO Nazirlər Konfransı keçiriləcək
Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutunun təşkilatçılığı, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESCO) və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək beynəlxalq konfrans “PISA 2022 nəticələrinə dair icmal: qlobal və regional trendlər” mövzusuna həsr olunub.
Konfransda 30-a yaxın ölkədən 50-dən çox nümayəndə iştirak edəcək.
Konfransın məqsədi ölkələrin qiymətləndirmə çərçivələrini öz unikal təhsil landşaftlarına uyğunlaşdırmaq, daha effektiv, uyğun qiymətləndirmə sistemlərini inkişaf etdirmək üçün istifadə oluna biləcək əsas məqamları və ən yaxşı təcrübələri müəyyənləşdirməkdir.
Konfrans təqdimat və interaktiv müzakirələr formatında keçiriləcək. Konfrans zamanı iştirakçılar ISESCO-ya üzv ölkələrin kontekst və prioritetləri arasında yaxınlaşma və divergensiya sahələrini, qiymətləndirilən bacarıq və sahələr, həmçinin beynəlxalq qiymətləndirmələrin kontekstual məlumattoplama üsullarını və metodologiyalarını araşdıracaqlar.
Qeyd edək ki, inkişaf etmiş ölkələrin üzv olduğu İƏİT (OECD) və onun tərəfdaş ölkələrini əhatə edən, dünyanın ən böyük şagird qiymətləndirmə tədqiqatı hesab olunan PISA (Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirmə Proqramı) 15 yaşlı şagirdlərin riyaziyyat, təbiət elmləri və oxu üzrə bilik, bacarıq və səriştələrini ölçür.
Məktəblilərimiz beynəlxalq kimya və biologiya olimpiadalarında uğur qazanıblar
20.07.2026 - 18:00 -
Məktəbəqədər təhsildə valideyn-dövlət-özəl əməkdaşlığına əsaslanan yeni maliyyələşmə modeli tətbiq olunacaq

II конференция министров ИСЕСКО по PISA пройдет в Баку
Международная конференция, которая пройдет в партнерстве с Министерством науки и образования, Институтом образования, Всемирной исламской организацией образования, науки и культуры (ИСЕСКО) и Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), посвящена теме «Обзор результатов PISA 2022: глобальные и региональные тенденции».
Целью мероприятия, в котором примут участие более 50 представителей примерно из 30 стран мира, является выявление ключевых моментов и лучших практик, которые можно использовать для адаптации систем оценивания стран к их уникальному образовательному ландшафту, а также для разработки более эффективных и актуальных систем оценивания.
Конференция пройдет в формате презентаций и интерактивных дискуссий. В ходе мероприятия участники изучат области сближения между контекстами и приоритетами стран-членов ИСЕСКО, оцениваемые навыки и области, а также методы сбора контекстных данных и методологии международных оценок.
Следует отметить, что PISA (Программа международной оценки учащихся), которая считается крупнейшим в мире исследованием по оценке учащихся, измеряет знания, навыки и компетенции 15-летних учащихся по математике, естественным наукам и чтению.