Bakıda PISA üzrə II ISESCO Nazirlər Konfransı keçiriləcək
Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutunun təşkilatçılığı, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESCO) və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək beynəlxalq konfrans “PISA 2022 nəticələrinə dair icmal: qlobal və regional trendlər” mövzusuna həsr olunub.
Konfransda 30-a yaxın ölkədən 50-dən çox nümayəndə iştirak edəcək.
Konfransın məqsədi ölkələrin qiymətləndirmə çərçivələrini öz unikal təhsil landşaftlarına uyğunlaşdırmaq, daha effektiv, uyğun qiymətləndirmə sistemlərini inkişaf etdirmək üçün istifadə oluna biləcək əsas məqamları və ən yaxşı təcrübələri müəyyənləşdirməkdir.
Konfrans təqdimat və interaktiv müzakirələr formatında keçiriləcək. Konfrans zamanı iştirakçılar ISESCO-ya üzv ölkələrin kontekst və prioritetləri arasında yaxınlaşma və divergensiya sahələrini, qiymətləndirilən bacarıq və sahələr, həmçinin beynəlxalq qiymətləndirmələrin kontekstual məlumattoplama üsullarını və metodologiyalarını araşdıracaqlar.
Qeyd edək ki, inkişaf etmiş ölkələrin üzv olduğu İƏİT (OECD) və onun tərəfdaş ölkələrini əhatə edən, dünyanın ən böyük şagird qiymətləndirmə tədqiqatı hesab olunan PISA (Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirmə Proqramı) 15 yaşlı şagirdlərin riyaziyyat, təbiət elmləri və oxu üzrə bilik, bacarıq və səriştələrini ölçür.
Məktəblilərimiz beynəlxalq kimya və biologiya olimpiadalarında uğur qazanıblar
20.07.2026 - 18:00 -
Məktəbəqədər təhsildə valideyn-dövlət-özəl əməkdaşlığına əsaslanan yeni maliyyələşmə modeli tətbiq olunacaq

Baku will host the II ICESCO Ministerial Conference on PISA
The international conference dedicated to the topic "Overview of PISA 2022 results: global and regional trends" will be organized in partnership with the Ministry of Science and Education, the Institute of Education, the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) and the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).
Representatives from over 30 countries and more than 50 participants are expected to attend. The conference aims to identify key points and best practices that can be used to adapt countries' assessment frameworks to their unique educational landscapes and to develop more effective, relevant assessment systems. The conference format will include presentations and interactive discussions. During the conference, participants will explore areas of convergence and divergence between contexts and priorities of ICESCO member states, assessed skills and areas, assessment methodologies, and contextual data collection instruments of international assessments.
It is important to note that the Programme for International Student Assessment (PISA) is the largest international study of education, involving the OECD and its partner countries. PISA assesses the knowledge and skills of 15-year-old students in mathematics, reading, and science.