Elm və təhsil naziri BDU-nun Elmi Şurasının iclasında iştirak edib
Elm və Təhsil Nazirliyi rəhbərliyinin iştirakı ilə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Şurasının iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl nazir universitetin yeni təmir olunmuş 2 nömrəli tədris binası ilə tanış olub. Burada ulu öndər Heydər Əliyevin büstünün və şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri düzülüb, onların əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sonra BDU-nun Heydər Əliyev lektoriyasında Elmi Şuranın iclası keçirilib.
İclasda nazir Qarabağda qazandığımız böyük zəfərdən sonra ölkəmizin inkişafının yeni mərhələyə keçdiyini, təhsil və elm sahəsi üzrə də yeni çağırışların olduğunu diqqətə çatdırıb.
Emin Əmrullayev ölkənin ən böyük və qədim ali təhsil müəssisəsi kimi BDU-nun qarşısında dayanan yeni hədəflərin 3 əsas istiqaməti əhatə etməli olduğunu bildirib: "Bunlardan birincisi peşəkar kadr hazırlığıdır. BDU-nun tədqiqat potensialının daha da artırılmasını ikinci hədəf kimi götürmək olar. Milli ideoloji dəyərlərin inkişaf etdirilməsi də əsas hədəflər sırasındadır. Bu üç istiqamət arasında balans yaratmaq və hər birini inkişaf etdirmək çox vacibdir".
Sonra nazir BDU-nun dünya reytinqlərində mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması, beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı tövsiyələrini verib və universitet kollektivinə uğurlar arzulayıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, nazirin çıxışı BDU-nun inkişafının strateji istiqamətlərini müəyyənləşdirməyə kömək edəcək. Eyni zamanda universitetin elmi və tədris potensialı qarşıda duran hədəflərə çatmağa imkan verəcək.

Министр науки и образования принял участие в заседании Ученого совета БГУ
Состоялось заседание Ученого совета Бакинского государственного университета (БГУ) с участием руководства Министерства науки и образования.
Перед встречей министр Эмин Амруллаев ознакомился с недавно отремонтированным учебным корпусом №2 университета. Здесь к бюсту великого лидера Гейдара Алиева и памятнику, установленному в память о шехидах, были возложены букеты цветов, почтена их светлая память.
Затем в лектории имени Гейдара Алиева БГУ состоялось заседание Ученого совета.
На встрече министр отметил, что после великой победы, одержанной нами в Отечественной войне, развитие нашей страны вступило в новый этап, появились новые задачи в сфере образования и науки.
Эмин Амруллаев сообщил, что новые задачи, стоящие перед БГУ, как крупнейшим и старейшим высшим учебным заведением страны, должны включать в себя 3 основных направления: «Первое из них – подготовка профессиональных кадров. В качестве второй цели можно назвать дальнейшее повышение научного потенциала БГУ. Развитие национальных идеологических ценностей, также входит в число основных целей. Очень важно создать баланс между этими тремя направлениями и развивать каждое из них».
Затем министр дал рекомендации по дальнейшему улучшению позиций БГУ в мировых рейтингах, развитию международных связей и пожелал успехов коллективу университета. В свою очередь, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что выступление министра поможет определить стратегическое направление развития университета, а этом научный и педагогический потенциал позволит достичь поставленных целей.