Azərbaycan və Qazaxıstan arasında təhsil sahəsində sənədin imzalanma mərasimi olub
Martın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin iştirakı ilə Azərbaycan–Qazaxıstan sənədlərinin imzalanma mərasimi olub. Mərasim zamanı Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ilə Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek “3 aprel 2017-ci il tarixli Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Sazişə dəyişikliklər edilməsi haqqında Protokol”u imzalayıblar.
Protokola əsasən, tərəflər hər il bakalavriat proqramları üzrə 3 nəfər, magistratura proqramları üzrə 5 nəfər, doktorantura proqramları üzrə 2 nəfər, əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura proqramları üzrə 2 nəfər üçün tələbə mübadiləsi həyata keçirməyi planlaşdırır. Qazaxıstan tərəfi informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, mühəndislik, emal və tikinti sənayesi üzrə 5 nəfər, kənd təsərrüfatı və bioresurslar, incəsənət və humanitar elmlər, sosial elmlər, jurnalistika və informasiya, biznes, idarəetmə və hüquq üzrə 5 nəfər, səhiyyə və sosial təminat (tibb) ixtisasları üzrə 2 nəfərin təhsilini təşkil etməyi üzərinə götürür. Azərbaycan tərəfi isə texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə 3 nəfər, humanitar və sosial ixtisaslar üzrə 3 nəfər, iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə 3 nəfər, təbiət ixtisasları üzrə 1 nəfər, əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura ixtisasları üzrə 2 nəfərin təhsilini təşkil edəcək.
Protokol çərçivəsində tərəflər tələbələrin Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin və Qazaxıstan Respublikasının ali (və ya) ali təhsildən sonrakı təhsil müəssisələrinin yataqxanalarında yerləşdirilməsi üçün mümkün səyləri göstərəcək.

Azerbaijan and Kazakhstan hold a ceremony for signing education documents
A ceremony for signing Azerbaijani-Kazakhstani documents was held on March 11 with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the President of the Republic of Kazakhstan. Kasym-Jomart Tokayev.
During the ceremony, Minister of Science and Education of Azerbaijan Emin Amrullayev and Minister of Science and Higher Education of Kazakhstan Sayasat Nurbek signed a "Protocol on amendments to the agreement on cooperation in the field of education between the Ministry of Science and Education of Azerbaijan and the Ministry of Science and Higher Education of Kazakhstan dated April 3, 2017."
As per the protocol, the involved parties intend to exchange students annually across various programs: three individuals for bachelor's degree programs, five for master's degree programs, two for doctoral degree programs, two for basic (basic higher) medical education programs, and two for residency programs.
Kazakhstan has agreed to facilitate the training of five individuals in disciplines such as information and communication technology, engineering, processing, and the building industry. They will also provide training for another five people in agricultural and bio-resources, art and humanities, social sciences, journalism, information, business, management, and law. Furthermore, two people will be trained in the fields of healthcare and social security.
The Azerbaijani side will train three people in technical and technological specialties, three in humanitarian and social specialties, three in economic and managerial specialties, one in natural specialties, and two in basic (basic higher) medical education and residency.
According to the protocol, both parties will work together to enable student accommodation in dorms linked with higher educational institutions in Azerbaijan and higher (or postgraduate) educational institutions in Kazakhstan.