Emin Əmrullayev qazaxıstanlı həmkarı ilə görüşüb
Martın 11-də Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasət Nurbeklə görüşüb.
Görüş zamanı “Azərbaycan  Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında 2017-ci il 3 aprel tarixli Sazişə dəyişikliklər edilməsi barədə Protokol”dan irəli gələn tədbirlərin icrası ilə bağlı məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti, inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

The Azerbaijani Minister of Science and Education Emin Amrullayev meets with his Kazakh counterpart
On March 11, within the framework of the visit of the delegation headed by the President of the Republic of Kazakhstan, Kasym-Jomart Tokayev, to Azerbaijan, Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with the Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, Sayasat Nurbek.
During the meeting, an exchange of views was held on issues related to the implementation of measures arising from the "Protocol on Amendments to the Agreement on Cooperation between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan in the field of education dated April 3, 2017".
The meeting also discussed the current state of cooperation between the two countries in the fields of science and education, as well as the prospects for the development of cooperation.