Türkiyənin milli təhsil naziri Azərbaycanda səfərdədir
Türkiyənin milli təhsil naziri Yusuf Tekin və nümayəndə heyəti yanvarın 31-də Fəxri xiyabanı ziyarət edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyub.
Daha sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olanların xatirəsi anılıb, məzarları üzərinə qərənfillər düzülüb. Həmçinin “Türk şəhidliyi” abidəsi ziyarət edilərək şəhidlərin xatirəsi yad olunub.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin milli təhsil naziri Yusuf Tekin və Azərbaycanın elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Türkiyə arasında təhsil sahəsində əlaqələrin son illərdə uğurla və dinamik inkişafı vurğulanıb. Eyni zamanda iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün təhsilin ən vacib sahələrdən biri olduğu qeyd edilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qardaş ölkələr arasında təhsil sahəsi üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində imkanların artırılacağını diqqətə çatdırıb.
Türkiyənin milli təhsil naziri Yusuf Tekin öz növbəsində ölkəmizdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyət və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Министр национального образования Турции находится с визитом в Азербайджане
Делегация во главе с министром национального образования Турции 31 января посетила Аллею почетного захоронения, где почтила память общенационального лидера Гейдара Алиева и возложила цветы к его могиле.
Затем была почтена память шехидов, отважно сражавшихся за независимость и территориальную целостность Азербайджана, возложены цветы к их могилам. Турецкая делегация также посетила Мемориал турецким воинам и почтила их память.
Далее состоялась встреча между министром национального образования Турции Юсуфом Текином и министром науки и образования Азербайджана Эмином Амруллаевым.
Во время встречи было отмечено, что в последние годы отношения между Азербайджаном и Турцией в области образования успешно и динамично развиваются. Подчеркивалось также, что сфера образования является одной из наиболее важных с точки зрения еще большего укрепления существующих отношений между двумя странами.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев особо отметил перспективы дальнейшего развития сотрудничества между братскими государствами.
В свою очередь, министр национального образования Турции Юсуф Текин выразил удовлетворение пребыванием в нашей стране.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущей ситуации и перспективах сотрудничества между двумя странами в области образования.