Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi
Dekabrın 4-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalı 2023-ün açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində dövlət qurumlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, rektorlar, ETN-in elmi-tədqiqat institutlarının direktorları, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq üçüncü ildir ki ənənəvi olaraq keçirilən festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli bir tədbir olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir bildirib ki, 2025-ci ildə yeni yazılacaq elm və təhsil standartlarında STEAM-in bəzi elementlərinin milli kurikulumun hissəsinə çevrilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, yeni standartlarda 3 D robototexnikanın bəzi elementləri texnologiya fənninin məzmununa daxil olunacaq. Nazir vurğulayıb ki, qarşıda duran məqsəd gələcək nəslin ənənəvi olaraq humanitar və ya texniki yönlərə bölünməklə yox, hərtərəfli inkişafını təmin etməkdir.
Emin Əmrullayev çıxışının sonunda festivalın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov layihə və festival barədə ətraflı məlumat verib. İqrar Nəzərov STEAM-in hazırda ölkə üzrə 396 məktəb və 150 mindən çox şagirdi əhatə etdiyini, 25 STEAM Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Vurğulanıb ki, layihə üzrə şagird sayının 2026-cı ilə kimi 280 minə çatdırılması nəzərdə tutulur.
İqrar Nəzərov festivalın final mərhələsində 11 ölkənin komandalarının yarışdığını bildirib. Əlavə edib ki, final mərhələsində ümumilikdə 868 yerli, 159 xarici iştirakçı yarışır. SAF 2023-də müxtəlif yarış kateqoriyaları üzrə iştirak edən 96 nəfərlik münsif heyəti İngiltərə, Norveç, Slovakiya, Bolqarıstan, Danimarka, Çex Respublikası, Türkiyə, Azərbaycan kimi ölkələrdəndir.
Bildirilib ki, beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan SAF 2023 ümumilikdə 12 yarış və 1 innovativ layihələr sərgisi formatında keçirilir.
Festival 8 dekabr tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki, SAF 2023-ün keçirilməsində məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, şagirdlər arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı, rəqəmsal texnologiya biliciləri olan təhsilalanların müəyyənləşdirilməsi, innovasiyalar və rəqəmsallaşma üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsidir.

Состоялась церемония открытия Международного фестиваля STEAM Азербайджан
Церемония открытия  Международного фестиваля STEAM Азербайджан состоялась 4 декабря в Бакинском Экспо-центре при поддержке Министерства науки и образования.
В церемонии открытия приняли участие представители государственных учреждений, депутаты, ректоры, директора научно-исследовательских институтов МНО, известные представители общественности и ряд других  гостей.
Выступая на церемонии открытия, министр науки и образования Эмин Амруллаев приветствовал гостей и отметил, что фестиваль, который традиционно проводится уже третий год, является престижным и важным событием в сфере образования. Министр сообщил, что в новых стандартах науки и образования, которые будут написаны в 2025 году, предусмотрено, что некоторые элементы STEAM станут частью национальной учебной программы. Так, в новых стандартах в содержание предмета «Технологии» будут включены некоторые элементы 3D-робототехники.
Министр также добавил, что наша цель – обеспечить всестороннее развитие подрастающего поколения, а не делить его на гуманитарные или технические подгруппы.
В завершение своего выступления Эмин Амруллаев поблагодарил всех, кто внес свой вклад в организацию фестиваля, и пожелал участникам успехов.
Далее выступивший на мероприятии руководитель проекта «STEAM Азербайджан» Играр Назаров дал подробную информацию о проекте и фестивале.
Играр Назаров сообщил, что на данный момент STEAM охватывает 396 школ и более 150 000 учащихся по всей стране, действуют 25 STEAM-центров. Он также добавил, что к 2026 году количество школьников по проекту будет увеличено до 280 тысяч.
Играр Назаров отметил, что в финальном этапе фестиваля  будут представлены 11 стран. В целом, в финальном этапе сразятся 868 местных и 159 иностранных участников. В жюри соревнований SAF 2023, состоящем из 96 человек, в различных категориях представлены Азербайджан, Турция, Великобритания, Норвегия, Словакия, Болгария, Дания, Чехия.
Было отмечено, что SAF 2023, который проводится на международном уровне, проходит в формате 12 конкурсов и 1 выставки инновационных проектов.
Фестиваль продлится до 8 декабря.
Отметим, что целью фестиваля SAF 2023 является продвижение образования на основе STEAM, развитие навыков XXI века среди учащихся, выявление творческой молодежи, разбирающейся в цифровых технологиях, а также изучение международного опыта в области инноваций и цифровизации.