Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi
Dekabrın 4-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalı 2023-ün açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində dövlət qurumlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, rektorlar, ETN-in elmi-tədqiqat institutlarının direktorları, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq üçüncü ildir ki ənənəvi olaraq keçirilən festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli bir tədbir olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir bildirib ki, 2025-ci ildə yeni yazılacaq elm və təhsil standartlarında STEAM-in bəzi elementlərinin milli kurikulumun hissəsinə çevrilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, yeni standartlarda 3 D robototexnikanın bəzi elementləri texnologiya fənninin məzmununa daxil olunacaq. Nazir vurğulayıb ki, qarşıda duran məqsəd gələcək nəslin ənənəvi olaraq humanitar və ya texniki yönlərə bölünməklə yox, hərtərəfli inkişafını təmin etməkdir.
Emin Əmrullayev çıxışının sonunda festivalın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov layihə və festival barədə ətraflı məlumat verib. İqrar Nəzərov STEAM-in hazırda ölkə üzrə 396 məktəb və 150 mindən çox şagirdi əhatə etdiyini, 25 STEAM Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Vurğulanıb ki, layihə üzrə şagird sayının 2026-cı ilə kimi 280 minə çatdırılması nəzərdə tutulur.
İqrar Nəzərov festivalın final mərhələsində 11 ölkənin komandalarının yarışdığını bildirib. Əlavə edib ki, final mərhələsində ümumilikdə 868 yerli, 159 xarici iştirakçı yarışır. SAF 2023-də müxtəlif yarış kateqoriyaları üzrə iştirak edən 96 nəfərlik münsif heyəti İngiltərə, Norveç, Slovakiya, Bolqarıstan, Danimarka, Çex Respublikası, Türkiyə, Azərbaycan kimi ölkələrdəndir.
Bildirilib ki, beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan SAF 2023 ümumilikdə 12 yarış və 1 innovativ layihələr sərgisi formatında keçirilir.
Festival 8 dekabr tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki, SAF 2023-ün keçirilməsində məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, şagirdlər arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı, rəqəmsal texnologiya biliciləri olan təhsilalanların müəyyənləşdirilməsi, innovasiyalar və rəqəmsallaşma üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsidir.

The opening ceremony of the International Steam Azerbaijan Festival kicks off
The opening ceremony of the International Steam Azerbaijan Festival 2023 was held on December 4 at the Baku Expo Centre with the support of the Ministry of Science and Education.
The opening ceremony was attended by officials from government agencies, members of the National Assembly, rectors, directors of research institutes under the Ministry of Science and Education, well-known members of the public, and other guests.
Speaking at the opening ceremony, Minister of Science and Education Emin Amrullayev welcomed the guests and noted that the festival, traditionally held for the third time, is a prestigious and significant event in the field of education. The minister said that in the new science and education standards to be written in 2025, it is envisaged that some elements of STEAM will become part of the national curriculum. So, in the new standards, some elements of 3D robotics will be included in the content of the technology discipline. The Minister emphasized that the future goal is to ensure the all-round development of the next generation, rather than dividing it into humanitarian or technical aspects.
At the end of his speech, the minister thanked everyone who contributed to the organization of the festival and wished the participants success.
In his speech at the festival, the head of the project "Steam Azerbaijan," Igrar Nazarov, spoke in detail about the project and the festival. Igrar Nazarov said that now the Steam project covers 396 schools and more than 150,000 students all over the country, and 25 Steam centers are functioning. He noted that by 2026, the number of students in the project is planned to reach 280,000.
It was noted that teams from 11 countries would compete at the final stage of the festival. A total of 868 domestic and 159 foreign participants will compete at the final stage.
The jury of 96 people representing countries such as England, Norway, Slovakia, Bulgaria, Denmark, the Czech Republic, Turkey, and Azerbaijan will participate in various competition categories at the SAF 2023—International STEAM Azerbaijan Festival, which will last until December 8.
It was noted that SAF 2023, organized at the international level, is held in the format of 12 competitions and 1 exhibition of innovative projects.
The purpose of the festival is to support STEAM-based education, nurture 21st-century skills among students, identify and network creative, digitally savvy students, and research international experience in innovation and digitalization.