Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri ölkəmizdə səfərdədir
Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri İlsur Xadiullinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət olunub, Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olanların xatirəsi anılıb.
Daha sonra elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Tatarıstan Respublikası təhsil və elm naziri İlsur Xadiullin ilə görüşüb. Görüş zamanı Emin Əmrullayev ölkəmizdə təhsil sahəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlər haqqında qonaqlara məlumat verib. Tərəflər əlaqələrin cari vəziyyət və perspektivlərini müzakirə ediblər, xüsusilə peşə təhsili və müəllimlərin ixtisasartımına dəstək istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcudluğunu vurğulayıblar.
Səfər çərçivəsində qonaqlar STEAM İnnovasiya Mərkəzini ziyarət ediblər. Nümayəndə heyətinə mərkəzdə yaradılan şərait barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, mərkəzdə aviasiya məkanı, klassik və uşaqlar üçün Nyuton, oyun, konstruksiya, “Heureka Classics” otaqları, robotların hazırlanması laboratoriyası, “3 D hologram”, VR zonaları mövcuddur.
Nümayəndə heyəti həmçinin Bakı Dövlət Universitetini (BDU) ziyarət edib və rektor Elçin Babayevlə görüşüb. Görüş zamanı BDU-nun Tatarıstan Respublikasının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub. Nazir İlsur Xadiullin Kazan Federal Universitetində təhsil almış və hazırda BDU-da çalışan professor-müəllim heyəti ilə də görüşüb.
Noyabrın 21-də qonaqlar Bakı Avropa liseyini ziyarət edib və müəssisədə yaradılan şərait, habelə tədris prosesi ilə tanış olublar.
Noyabrın 22-də isə nümayəndə heyəti ilə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyində görüş keçirilib. Görüşdə peşə təhsili sahəsində təcrübə və müəllim mübadiləsi, “Qardaşlaşmış məktəblər” layihəsinin icrası ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qonaqlar Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzini də ziyarət ediblər.

Министр образования и науки Республики Татарстан находится с визитом в нашей стране
Делегация, возглавляемая Министром образования и науки Республики Татарстан Российской Федерации Ильсуром Хадиуллиным  находится с визитом в нашей стране.
В рамках визита делегация сначала посетила Аллею почетного захоронения, где почтила память  общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, возложила цветы к его могиле. Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, возложены цветы к ее могиле. Затем гости посетили Шехидляр хиябаны, где почтили память героических сынов и дочерей Родины, павших в борьбе за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Позже министр науки и образования Эмин Амруллаев встретился с министром образования и науки Республики Татарстан Ильсуром Хадиуллиным. В ходе встречи Эмин Амруллаев проинформировал гостей о проделанной работе в сфере образования в нашей стране.
Стороны обсудили текущую ситуацию и перспективы отношений, а также подчеркнули наличие широких возможностей для сотрудничества, особенно в сфере профессионального образования и поддержки профессионального развития учителей.
В ходе визита гости посетили Инновационный центр STEAM, где их проинформировали об условиях, созданных там. Сообщалось, что в четырехэтажном новом здании центра есть центр авиации, зоны классического Ньютона, Ньютона для детей, игр, конструкций, центры "Heureka Classics", лаборатория подготовки роботов, "3D-голограмма", VR и конференц-зал.
Делегация также посетила Бакинский государственный университет (БГУ) и встретилась с ректором Эльчином Бабаевым. В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества БГУ с высшими учебными заведениями Республики Татарстан.
Министр Ильсур Хадиуллин также встретился с профессорами и преподавателями, которые учились в Казанском федеральном университете и сейчас работают в БГУ.
21 ноября гости посетили Бакинский Европейский Лицей и ознакомились с условиями, созданными в учреждении, а также с учебным процессом.
22 ноября состоялась встреча с делегацией в Государственном агентстве профессионального образования.
В ходе встречи обсуждался обмен опытом и преподавателями в сфере профессионального образования, реализация проекта «Школы-побратимы». Гости также посетили Бакинский государственный центр профессионального образования промышленности и инноваций.