Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri ölkəmizdə səfərdədir
Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri İlsur Xadiullinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət olunub, Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olanların xatirəsi anılıb.
Daha sonra elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Tatarıstan Respublikası təhsil və elm naziri İlsur Xadiullin ilə görüşüb. Görüş zamanı Emin Əmrullayev ölkəmizdə təhsil sahəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlər haqqında qonaqlara məlumat verib. Tərəflər əlaqələrin cari vəziyyət və perspektivlərini müzakirə ediblər, xüsusilə peşə təhsili və müəllimlərin ixtisasartımına dəstək istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcudluğunu vurğulayıblar.
Səfər çərçivəsində qonaqlar STEAM İnnovasiya Mərkəzini ziyarət ediblər. Nümayəndə heyətinə mərkəzdə yaradılan şərait barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, mərkəzdə aviasiya məkanı, klassik və uşaqlar üçün Nyuton, oyun, konstruksiya, “Heureka Classics” otaqları, robotların hazırlanması laboratoriyası, “3 D hologram”, VR zonaları mövcuddur.
Nümayəndə heyəti həmçinin Bakı Dövlət Universitetini (BDU) ziyarət edib və rektor Elçin Babayevlə görüşüb. Görüş zamanı BDU-nun Tatarıstan Respublikasının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub. Nazir İlsur Xadiullin Kazan Federal Universitetində təhsil almış və hazırda BDU-da çalışan professor-müəllim heyəti ilə də görüşüb.
Noyabrın 21-də qonaqlar Bakı Avropa liseyini ziyarət edib və müəssisədə yaradılan şərait, habelə tədris prosesi ilə tanış olublar.
Noyabrın 22-də isə nümayəndə heyəti ilə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyində görüş keçirilib. Görüşdə peşə təhsili sahəsində təcrübə və müəllim mübadiləsi, “Qardaşlaşmış məktəblər” layihəsinin icrası ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qonaqlar Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzini də ziyarət ediblər.

The Minister of Education and Science of the Republic of Tatarstan is on a visit to our country
The delegation led by the Minister of Education and Science of the Republic of Tatarstan of the Russian Federation, Ilsur Khadiullin, is on a visit to our country.
Within the framework of the visit, the guests visited the Alley of Honor, honored the memory of national leader Heydar Aliyev, and laid wreaths and flowers at his tomb. They also visited the tomb of outstanding scientist-ophthalmologist and academician Zarifa Aliyeva and honored the memory of martyrs (shahids) in the Alley of Martyrs who died in the struggle for Azerbaijan's independence and territorial integrity.
Then Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with Minister of Education and Science of the Republic of Tatarstan Ilsur Khadiullin. During the meeting, Emin Amrullaev informed the guests about the work done to develop the education sector in our country. The parties discussed the current state and prospects of relations and, in particular, emphasized the availability of broad opportunities for cooperation in the areas of vocational education and support for teachers' professional development.
As part of the visit, the guests visited the Steam Innovation Center. The delegation was informed about the conditions created in the center. It was reported that the center has an aviation center, classic Newton zones, Newton for children, a center for games and constructions, Heureka Classics science centers, a robot training laboratory, a 3D hologram, and VR (virtual reality).
The delegation also visited Baku State University (BSU) and met with Rector Elchin Babayev. During the meeting, they discussed cooperation relations between BSU and higher education institutions in the Republic of Tatarstan. Minister Ilsur Khadiullin also met with professors and lecturers who studied at Kazan Federal University and currently work at BSU.
On November 21, the guests visited Baku European Lyceum and got acquainted with the conditions created in the institution as well as the educational process.
On November 22, a meeting was held with the delegation at the State Agency for Vocational Education. During the meeting, they discussed the exchange of experience and teachers in the field of vocational education and the implementation of the "Twin Schools" project. The guests also visited the Baku State Vocational Education Center on Industry and Innovations.