Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbin açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 7-də Şuşa şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbin açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məktəbdə yaradılan şərait barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, 960 şagird yerlik üçmərtəbəli bina beş blokdan ibarətdir. Burada hər biri 24 nəfərlik 40 sinif otağı, 2 fizika, 2 kimya, 2 biologiya, 2 texnologiya, 2 informatika otağı, STEAM mərkəzi, kitabxana, oxu zalı, gənclərin ibtidai hərbi hazırlığı, rəssamlıq və musiqi kabinetləri, yeməkxana, akt və idman zalları, tibb, müayinə və inzibati heyət üçün iş otaqları var. Məktəb üçün ayrılan ərazidə futbol meydançası və digər zəruri yardımçı binaların inşası yekunlaşıb.
Azərbaycan dövlətinin Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma prosesi çərçivəsində müasir, innovasiyalara əsaslanan təhsil ocaqlarının qurulmasına xüsusi diqqət ayrılır. Şuşadakı 1 saylı orta məktəb bunun daha bir əyani təsdiqidir. Müasir tələblərə cavab verən yeni təhsil müəssisəsi Şuşanın bərpa səviyyəsi ilə uzlaşmaqla yanaşı, Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində şəhərə qayıdacaq şagirdlərin ən qabaqcıl standartlara uyğun təhsil almasına xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşa Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında özünəməxsus rol oynayıb. Azərbaycanın ictimai-siyasi fikir tarixində mühüm yer tutan bir sıra görkəmli şəxsiyyətlər, maarifçi ziyalılar məhz Şuşada doğulub boya-başa çatıblar. Həmin şəxslər Şuşada fəaliyyət göstərən, dövrün qabaqcıl təhsil müəssisələrinin yetirmələri idilər. Belə ki, Şuşada fəaliyyət göstərən xəttatlıq, teatr, musiqi, vokal, eləcə də ilk qızlar, rus-tatar məktəbləri, qızlar seminariyası, realnı məktəb yerli əhalinin intellektual səviyyəsini, dünyagörüşünü inkişaf etdirməyə, şəhərin ziyalı səviyyəsini qoruyub saxlamağa imkan verdi. Şuşada 1 saylı tam orta məktəbin inşası da məhz bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, məktəbin inşası bu qədim şəhərin təhsil mərkəzi şöhrətinin qaytarılması missiyasına xidmət edən növbəti addımdır.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шушинской городской полной средней школы номер 1
7 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шушинской городской полной средней школы номер 1.
Глава государства и первая леди были проинформированы об условиях, созданных в школе.
Было сообщено, что трехэтажное здание на 960 ученических мест состоит из пяти блоков. Здесь имеются 40 классных комнат на 24 ученических мест, 2 кабинета физики, 2 кабинета химии, 2 кабинета биологии, 2 кабинета технологий, 2 кабинета информатики, Центр STEAM обучения, библиотека, читальный зал, кабинеты начальной военной подготовки молодежи, рисования и музыки, столовая, актовый и спортивный залы, медпункт, комната диагностики и помещение для административного персонала. На территории, отведенной для школы, завершено строительство футбольного поля и необходимых вспомогательных построек.
В рамках процесса восстановления и реконструкции, проводимого Азербайджанским государством в Карабахе и Восточном Зангезуре, особое внимание уделяется созданию современных, основанных на инновациях учебных заведений. Средняя школа номер 1 в Шуше является еще одним наглядным тому подтверждением. Новое учебное заведение, отвечающее современным требованиям, наряду с соответствием уровню восстановления города Шуша, будет служить обучению учащихся, которые вернутся в город в рамках программы «Великое возвращение», по самым передовым стандартам.
Отметим, что Шуша – культурная столица нашей страны – сыграла уникальную роль в общественно-политической жизни Азербайджана. В Шуше родился и вырос ряд выдающихся личностей и просветителей-интеллигентов, занимающих важное место в истории общественно-политической мысли Азербайджана. Эти личности были воспитанниками передовых для того времени учебных заведений города Шуша. Так, действовавшие в Шуше школа каллиграфии, театральная, музыкальная и вокальная школы, а также первые женская, русско-татарская школы, женская семинария, реальное училище позволили развивать интеллектуальный уровень и мировоззрение местного населения, сохранить интеллигенцию города. Строительство в Шуше полной средней школы номер 1 является очередным шагом в миссии по возвращению этому древнему городу славы центра образования.