Elm və təhsil naziri Yaponiyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşüb
Noyabrın 2-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Yaponiyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vada Cüniçi ilə görüşüb.
Görüş zamanı 2000-ci ildən Yaponiya hökuməti tərəfindən təqdim edilən “Ot kökləri və insan təhlükəsizliyi” qrant proqramı çərçivəsində təhsil sahəsi üzrə 89 layihənin həyata keçirilməsindən məmnunluq ifadə edilib. Eyni zamanda qarşıdan gələn illərdə sözügedən proqramın Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilən ehtiyac siyahısına uyğun olaraq həyata keçirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Bundan əlavə, səfir Bakı Dövlət Universitetində tələbələrə yapon dilinin tədrisi məqsədilə Yaponiya hökumətinin dəstəyi ilə ötən 22 il ərzində 9 yapondilli mütəxəssisin Azərbaycana ezam olunduğunu qeyd edib. Sözügedən əməkdaşlığın növbəti illərdə də davam etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Yaponiya təhsil sisteminə xas olan Kumon metodunun Azərbaycanın ümumtəhsil məktəblərində tətbiqi imkanları müzakirə edilib.

Министр науки и образования встретился с чрезвычайным и полномочным послом Японии в нашей стране
2 ноября министр науки и образования Эмин Амруллаев встретился с чрезвычайным и полномочным послом Японии в нашей стране Вада Дзюнити.
В ходе встречи было выражено удовлетворение реализацией 89 проектов в сфере образования в рамках грантовой программы «Корни травы и человеческая безопасность», представленной правительством Японии с 2000 года. При этом были проведены обсуждения по реализации указанной программы в соответствии с перечнем потребностей, определенным Министерством науки и образования, на ближайшие годы.
Кроме того, посол отметил, что за последние 22 года при поддержке правительства Японии в Азербайджан были направлены 9 специалистов по японскому языку для преподавания японского языка студентам Бакинского государственного университета. Также состоялся обмен мнениями в направлении продолжения указанного сотрудничества в ближайшие годы.
На встрече также обсуждались возможности применения уникального для японской системы образования метода Кумон в средних школах Азербайджана при поддержке Министерства науки и образования.