Elm və təhsil nazirinin müavini Britaniya Şurasının Avropa regionu üzrə rəhbəri ilə görüşüb
Oktyabrın 26-da elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli Britaniya Şurasının Avropa regionu üzrə rəhbəri Coanna Börk ilə görüşüb.
Görüşdə təhsil sahəsində ikitərəfli əlaqələrin cari vəziyyətindən məmnunluq ifadə edilib və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər Britaniya Şurasının dəstəyi ilə ölkəmizdə bir sıra layihələrin uğurla icra olunduğunu qeyd ediblər. Bildirilib ki, ümumi, peşə və ali təhsil sahələrini əhatə edən layihələr çərçivəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının inkişafına, ingilis dilinin tədrisi keyfiyyətinin artırılmasına müsbət töhfə verilib, həmçinin Azərbaycan Respublikası və Böyük Britaniya ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına, gənclər arasında tətbiqi incəsənət və sahibkarlıq bacarıqlarının inkişafına dəstək göstərilib.
Görüşün sonunda Elm və Təhsil Nazirliyi və Britaniya Şurasının Azərbaycandakı nümayəndəliyi arasında əməkdaşlığa dair Niyyət Məktubu və 2023–2024-cü tədris ili üzrə Fəaliyyət Planının imzalanması mərasimi keçirilib.

Заместитель министра науки и образования встретился с региональным директором Британского Совета по Европе
26 октября заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы встретился с региональным директором Британского Совета по Европе Джоанной Берк.
На встрече было выражено удовлетворение нынешним состоянием двусторонних отношений в сфере образования, обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества. Стороны отметили, что в нашей стране при поддержке Британского Совета успешно реализован ряд проектов.
Было отмечено, что в рамках проектов, охватывающих сферы общего, профессионального и высшего образования, внесен положительный вклад в развитие знаний и навыков учителей, а также в повышение качества преподавания английского языка, оказана поддержка налаживанию сотрудничества между высшими учебными заведениями Азербайджанской Республики и Великобритании, развитию прикладного искусства и предпринимательских навыков среди молодежи.
По итогам встречи состоялась церемония подписания Письма о намерениях о сотрудничестве между Министерством науки и образования и Британским Советом в Азербайджане и Плана действий на 2023-2024 учебный год.