Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi münasibətilə beynəlxalq konfrans
Oktyabrın 23-də “Biologiya, ekologiya, fizika və mexanikada qeyri-xətti təzahür” mövzusunda beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Konfrans Elm və Təhsil Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Humbolt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinə həsr olunub.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək önünə əklil və gül dəstələri qoyub, ulu öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
UNEC-də təşkil olunan konfransın açılış mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, UNEC-in rektoru Ədalət Muradov, dövlət qurumlarının rəhbərləri, rektorlar, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və yubilyarın dostları iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru Ədalət Muradov açılış nitqi ilə çıxış edərək iştirakçıları salamlayıb, dünyaşöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinin rəhbərlik etdiyi ali məktəbdə qeyd olunmasını əlamətdar hadisə adlandırıb.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Məsud Əfəndiyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və ona uğurlar arzulayıb. Alimin yubileyini doğma vətənində keçirməsinin əhəmiyyətini vurğulayan nazir bu addımın gənc nəslə vətənpərvərlik hissinin aşılanması baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Məsud Əfəndiyevin uzun illər Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, həmişə vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Yubiley tədbiri Kanadanın Fields İnstitutunun direktoru Xumar Murtu, Gürcüstanın keçmiş elm və təhsil naziri Mixeil Çxenkeli, Toronto Beynəlxalq Biznes Universitetinin rektoru Feridun Hamdilahpur, tədbirə onlayn qoşulan kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Ariel Varşel, professor Roald Saqdeyev, Aleksandr von Humbolt Fondunun Sponsorluq və şəbəkə departamentinin rəhbəri Steffen Mehliçin çıxışları ilə davam edib. Çıxış edənlər azərbaycanlı alimin riyaziyyat elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar.

Международная конференция по случаю 70-летия Масуда Эфендиева
23 октября состоялась церемония открытия международной конференции «Проявление нелинейности в биологии, экологии, физике и механике».
Конференция была организована Министерством науки и образования, Государственным комитетом по работе с диаспорой и Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и посвящена 70-летию Масуда Эфендиева, заслуженного деятеля науки, профессора Мюнхенского технического университета, который является первым азербайджанским учёный, получивший премию Гумбольдта.
Сначала участники мероприятия посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, возложили к ней венки и цветы, отдали дань уважения светлой памяти великого лидера.
В мероприятии приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, ректор UNEC Адалят Мурадов, руководители государственных учреждений, ректоры, а также представители разных стран.
Ректор UNEC Адалят Мурадов выступил со вступительной речью, поприветствовал участников и назвал празднование 70-летия всемирно известного азербайджанского ученого Масуда Эфендиева в возглавляемом им университете знаменательным событием.
В свою очередь министр науки и образования Эмин Амруллаев поздравил Масуда Эфендиева с 70-летием и пожелал ему успехов. Подчеркнув важность празднования юбилея ученого на родной земле, министр отметил, что этот шаг важен с точки зрения привития чувства патриотизма молодому поколению.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов отметил, что, несмотря на то, что он много лет проживает в Германии, Масуд Эфендиев всегда работает на благо развития своей Родины и народа.
Юбилейное мероприятие продолжилось выступлениями директора Канадского института Филдса Хумар Мурту, бывшего министра науки и образования Грузии Михеила Ченкели, ректора Международного университета бизнеса Торонто Феридуна Хамдилахпура, лауреата Нобелевской премии по химии Ариэля Варшелч, профессора Роальда Сагдеева, главы отдела спонсорства и сетей Фонда Александра фон Гумбольдта Стеффена Мехличина, которые присоединились к мероприятию онлай. Выступающие рассказали о вкладе азербайджанского учёного в математическую науку.