Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyi münasibətilə beynəlxalq konfrans
Oktyabrın 23-də “Biologiya, ekologiya, fizika və mexanikada qeyri-xətti təzahür” mövzusunda beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Konfrans Elm və Təhsil Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Humbolt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinə həsr olunub.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək önünə əklil və gül dəstələri qoyub, ulu öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
UNEC-də təşkil olunan konfransın açılış mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, UNEC-in rektoru Ədalət Muradov, dövlət qurumlarının rəhbərləri, rektorlar, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və yubilyarın dostları iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru Ədalət Muradov açılış nitqi ilə çıxış edərək iştirakçıları salamlayıb, dünyaşöhrətli azərbaycanlı alim Məsud Əfəndiyevin 70 illik yubileyinin rəhbərlik etdiyi ali məktəbdə qeyd olunmasını əlamətdar hadisə adlandırıb.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Məsud Əfəndiyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və ona uğurlar arzulayıb. Alimin yubileyini doğma vətənində keçirməsinin əhəmiyyətini vurğulayan nazir bu addımın gənc nəslə vətənpərvərlik hissinin aşılanması baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Məsud Əfəndiyevin uzun illər Almaniyada yaşamasına baxmayaraq, həmişə vətəninin, xalqının inkişafı üçün çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Yubiley tədbiri Kanadanın Fields İnstitutunun direktoru Xumar Murtu, Gürcüstanın keçmiş elm və təhsil naziri Mixeil Çxenkeli, Toronto Beynəlxalq Biznes Universitetinin rektoru Feridun Hamdilahpur, tədbirə onlayn qoşulan kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Ariel Varşel, professor Roald Saqdeyev, Aleksandr von Humbolt Fondunun Sponsorluq və şəbəkə departamentinin rəhbəri Steffen Mehliçin çıxışları ilə davam edib. Çıxış edənlər azərbaycanlı alimin riyaziyyat elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar.

International Conference on the occasion of the 70th anniversary of Masud Efendiyev
On October 23, the opening ceremony of the international conference on "Nonlinear Manifestations in Biology, Ecology, Physics, and Mechanics" was held.
The conference, organized by the Ministry of Science and Education, the State Committee for Work with Diaspora, and the Azerbaijan State Economic University, is dedicated to the 70th anniversary of Masud Efendiyev, an honored scientist and professor at the Technical University of Munich in Germany, the first Azerbaijani scientist to receive the Humboldt Prize, Doctor of Physical and Mathematical Sciences.
Participants in the event first visited the tomb of national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, laid wreaths and flowers on his tomb, and paid tribute to the great leader's memory.
The opening ceremony of the conference held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was attended by Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Fuad Muradov, Rector of UNEC Adalat Muradov, heads of state structures, rectors, as well as scientists from different countries and friends of Masud Efendiyev.
UNEC Rector Adalat Muradov, in his opening speech, welcomed the participants and called the celebration of the 70th anniversary of world-renowned Azerbaijani scientist Masud Efendiyev at the university where he is headed a significant event.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev congratulated Masud Efendiyev on his 70th birthday and wished him success. Emphasizing the importance of holding the scientist's jubilee in his homeland, the Minister noted the importance of this step in terms of fostering a sense of patriotism in the younger generation.
Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Fuad Muradov noted that despite the fact that Masud Efendiyev lived in Germany for many years, he always worked for the benefit of his homeland and his people.
The jubilee event was also addressed by Director of the Canadian Fields Institute Humar Murtu, former Georgian Minister of Science and Education Mikhail Chhenkeli, Rector of the University of International Business in Toronto Feridun Hamdilahpour, Nobel Prize winner in Chemistry Ariel Warsaw, who joined the event online, Professor Roald Sagdeyev, and Head of Sponsorship and Networking Department at the Alexander von Humbolt Foundation Steffen Mehlich. The speakers spoke about the contribution of the Azerbaijani scientist to mathematical science.