Elm və təhsil naziri Fransada səfərdədir
Martın 27-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Denekenlə görüşüb. Tərəflər elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, elmi-tədqiqat və tələbə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) 2024-2030-cu illər üzrə inkişaf perspektivləri barədə təqdimat keçirilib.
İkigünlük səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Strasburq Universitetinin müxtəlif elmi laboratoriyaları və tədqiqat mərkəzlərinə baş çəkib, eləcə də universitetdə hazırda təcrübə keçən UFAZ tələbələri ilə görüşüb.
Qeyd edək ki, UFAZ 2014-cü ildə Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. UFAZ Azərbaycan tərəfindən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Fransa tərəfindən isə Strasburq Universitetinin idarə etdiyi konsorsium çərçivəsində məzunlara iki diplom təqdim edir.

Министр науки и образования находится с визитом во Франции
Делегация во главе с министром науки и образования Эмином Амруллаевым находится с визитом во Франции.
27 марта министр науки и образования Эмин Амруллаев встретился с ректором Страсбургского университета Мишелем Денекеном.
Стороны обсудили укрепление отношений сотрудничества в сфере науки и образования, развитие сотрудничества в области научных исследований и студенческого обмена.
На встрече также состоялась презентация о перспективах развития Азербайджано-французского университета (UFAZ) на 2024-2030 годы.
В ходе двухдневного визита делегация посетила различные научные лаборатории и исследовательские центры Страсбургского университета, а также встретилась со студентами UFAZ, которые в настоящее время проходят практику в университете.
Следует отметить, что UFAZ был создан в 2014 году по инициативе президентов Азербайджана и Франции.
UFAZ вручает два диплома выпускникам в рамках консорциума, управляемого Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности и Французским университетом Страсбурга.