Emin Əmrullayev Özbəkistanın xalq təhsili naziri ilə görüşüb
Özbəkistanda səfərdə olan elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bu ölkənin xalq təhsili naziri Baxtiyar Saidov ilə görüşüb.
Görüş zamanı ümumi təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, şagird və müəllim mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsi, iki ölkənin tarixi və ortaq dəyərləri ilə əlaqədar məktəblilər arasında təqdimatların təşkili, o cümlədən qardaşlaşmış məktəblərin sayının artırılması məsələləri müzakirə olunub.
Elm və təhsil naziri ölkəmizin son illər ərzində təhsil sahəsində əldə etdiyi uğurlar, eləcə də STEAM və rəqəmsal bacarıqlar, şagirdlərin beynəlxalq qiymətləndirmə proqramlarında (PISA, PIRLS, TIMSS) iştirakı ilə bağlı Azərbaycanın təcrübəsini bölüşüb.
Nazir 5-9 dekabr 2022-ci il tarixlərində ölkəmizdə keçirilməsi nəzərdə tutulan STEAM festivalında Özbəkistan məktəblilərinin iştirakı ilə əlaqədar məmnunluğunu ifadə edib.
Eyni zamanda Emin Əmrullayev işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda Özbəkistan hökumətinin məktəb tikintisi ilə bağlı təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirib.

Эмин Амруллаев встретился с министром народного образования Узбекистана
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, находящийся с визитом в Узбекистане, встретился с министром народного образования этой страны Бахтиёром Саидовым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития отношений сотрудничества в сфере общего образования, реализации программ обмена учениками и учителями, организации презентаций между школьниками, связанных с историей и общими ценностями двух стран, а также вопросы увеличения числа школ-побратимов.
Министр науки и образования поделился успехами нашей страны в сфере образования за последние годы, а также опытом Азербайджана в области STEAM и цифровых навыков, участия школьников в таких международных программах оценивания как (PISA, PIRLS, TIMSS).
Министр выразил удовлетворение участием школьников Узбекистана в фестивале STEAM, который планируется провести в нашей стране 5-9 декабря 2022 года.
Также Эмин Амруллаев выразил благодарность за инициативу правительства Узбекистана по строительству школы в освобожденном Физулинском районе.