"Təhsildə yeni çağırışlar" III beynəlxalq forumu keçirilib
Beynəlxalq forum Elm və Təhsil Nazirliyi, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT), Təhsilin İnkişafı Fondunun tərəfdaşlığı, "T-Network" təhsil işçilərinin təcrübə və kommunikasiya platforması və Təhsil İnstitutunun təşkilatçılığı ilə hibrid formatda baş tutub.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, İƏİT təmsilçiləri, 20-ə yaxın ölkənin nümayəndələri, rektor, professor, elm və təhsil xadimləri, müəllimlər, məktəb direktorları və digər qonaqların iştirak etdiyi forumun əsas məqsədi təhsildə yeni çağırışları müzakirə etmək, müasir dövrün təhsil tələblərini nəzərdən keçirmək olub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev əvvəlcə forumun təhsil ictimaiyyəti üçün əhəmiyyətini qeyd edib.
Beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatlarından danışan nazir bildirib ki, bu tədqiqatlarda iştirak bizi qlobal təhsil sisteminin bir üzvünə çevirir, eyni zamanda müxtəlif ölkələrdən olan həmkarlarla fikir mübadiləsi aparmaq imkanı yaradır. Nazir sözügedən forumun bu qəbildən olduğunu vurğulayıb.
Emin Əmrullayev diqqətə çatdırıb ki, son bir neçə il ərzində PISA beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatı ölkədə təhsilin inkişafının əsas hədəflərindən biri kimi müəyyən olunub. Nazirin sözlərinə görə, PISA bizə yalnız rəqəm deyil, həm də kifayət qədər ciddi elm və dəlillər verir.
Elm və təhsil naziri çıxışında onu da qeyd edib ki, "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər" sənədində təhsilin ayrıca bölmə kimi yer alması, hədəflərin müəyyən olunması təhsil işçiləri qarşısında konkret məqsədlər qoyur.
Emin Əmrullayev çıxışının sonunda forumun işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra foruma onlayn qatılan UNESCO-nun Baş direktorunun təhsil üzrə müavini Stefania Giannini çıxış edib. Stefania Giannini bildirib ki, təhsil sosial xidmətdir və rəqəmsal inqilabdan təhsil üçün istifadə etmək əsas hədəf olmalıdır. Stefania Giannini əlavə edib ki, auditoriyada təcrübəli, bacarıqlı müəllimlər təhsil sisteminin idarəçisi kimi əsas rol oynamalıdırlar.
Stefania Giannini Azərbaycan hökuməti tərəfindən "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər" sənədinə təhsil üzrə bölmənin daxil edilməsini və bu sahədə həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra forumun əsas məruzəçisi İƏİT-in Baş katibinin təhsil siyasəti üzrə xüsusi müşaviri, Təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer "Öyrənənləri gələcəyə necə hazırlayaq?" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
Gələcəyin təhsilindən danışan Andreas Şleyxer qeyd edib ki, məktəblər artıq rəqəmsal transformasiyaya keçid ediblər və bununla da öyrənmənin təbiəti, həmçinin alətləri dəyişir. Öyrənmə prosesində rəqəmsal texnologiyaların istifadəsinə toxunan Andreas Şleyxer bildirib ki, bu öyrənməni daha əyləncəli və effektli edir. Bu prosesdə müəllimin rolu yüksək olaraq qalır.
Forumda Portuqaliya Təhsilin Qiymətləndirilməsi İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri, PISA İdarə Heyətinin Portuqaliyadakı təmsilçisi Luiz Pereira dos Santos, Estoniya Təhsil və Tədqiqat Nazirliyinin Ümumtəhsil şöbəsinin məsləhətçisi, ölkənin PISA üzrə koordinatoru Maye Kitsinq, PISA-nın baş analitiki Maryo Piaçentini, ABŞ Milli Təhsil və İqtisadiyyat Mərkəzinin Baş Tədqiqat üzrə Direktoru Tresi Börns, İƏİT-in baş analitiki, Təhsil Tədqiqatları və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktor müavini Stefan Vinsen Lankren, İƏİT-in Təhsil və Bacarıqlar şöbəsinin Təhsil Tədqiqatları və İnnovasiyalar Mərkəzinin analitiki Mark Fuster təqdimatla çıxış ediblər.
Təqdimatlar “Gələcəyin məktəbi necə olmalıdır?”, “Təhsili formalaşdıran qlobal trendlər”, “Təhsildə rəqəmsallaşma yekun həlldirmi?” və digər mövzuları əhatə edib.
Forumda “Rəqəmsal dünyada öyrənmək necə təşkil edilməlidir?”, “Hansı yeni məktəb modellərinə ehtiyac var?”, “Təhsildə təlim prosesinin və məzmunun gələcəyi necə olacaq?”, “Gələcəyə necə insan hazırlamalıyıq?” sualları ətrafında müzakirələr aparılıb.

3rd International Forum on "New Challenges in Education" was held
The forum was held in a hybrid format organized by the T-Network educators' experience and communication platform, the Education Institute of Azerbaijan, in collaboration with the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), and the Education Development Fund.
The forum was attended by Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, OECD representatives, representatives of some 20 countries, rectors of universities, professors, science and education figures, teachers, school principals, and other guests.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, who delivered the opening speech, was the first to note the importance of the forum for the educational community.
Speaking about the international assessment studies, the minister said that participation in these studies makes us members of the global education system and also gives us the opportunity to exchange ideas with colleagues from different countries.
Emin Amrullayev noted that over the past few years, the PISA international assessment study has been identified as one of the main goals of education development in the country. According to the minister, PISA gives us not only figures but also quite serious science and evidence.
In his speech, the Minister of Science and Education also noted that the inclusion of education as a separate section in the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" sets specific goals for educators.
Emin Amrullayev concluded his speech by wishing the forum every success.
Then Stefania Giannini, UNESCO's Deputy Director-General for Education, who joined the forum in an online format, said that education is a social service, and using the digital revolution for education should be the main goal. Stefania Giannini added that experienced, qualified teachers in the auditorium should play a key role as administrators of the education system.
Stefania Giannini highly praised the inclusion by the Azerbaijani government of a section on education in the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" and the work being done in this area.
The forum's keynote speaker, Andreas Schleicher, Special Adviser to the OECD Secretary General on Education Policy and Director of Education and Skills, then gave a presentation on "How to prepare learners for the future?".
Speaking about the education of the future, Andreas Schleicher noted that schools have already embraced the digital transformation, which is changing the nature as well as the tools of learning. Referring to the use of digital technologies in the learning process, Andreas Schleicher said that this makes learning more engaging and effective. The teacher's role in this process remains high.
Luis Pereira dos Santos, Chair of the Board of the Portuguese Institute of Educational Assessment, PISA Board Representative in Portugal, Maye Kitsing, Adviser to the General Education Department at the Estonian Ministry of Education and Research, Country Coordinator for PISE, Mario Piacentini, Senior PISE Analyst, Tracy Burns, Director of Research at the US National Center for Education and the Economy, Stéphane Vincent Lankren, OECD Senior Analyst and Deputy Director of the Centre for Educational Research and Innovation, and Mark Fuster, Analyst at the OECD Centre for Educational Research and Innovation made presentations at the forum. These presentations were about the topics such as "What should the school of the future be like?", "Global trends shaping education," "Is digitalization in education the final solution?" and other topics.
The forum discussed questions such as "How should learning be organized in a digital world?", "What new school models are needed?", "What will be the future of the learning process and content in education?"; and "How do we prepare a man for the future?"