Vətəndaşlıq əldə etmək istəyənlər üçün müsahibələr
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığını əldə etmək istəyən şəxslərin Azərbaycan dilini bilmə səviyyəsinin yoxlanılması məqsədilə müsahibələr təşkil olunub.
Müvafiq dövr ərzində müsahibələrdə iştirak məqsədilə 660 yazılı müraciət qeydə alınıb. Müsahibəyə dəvət olunan 575 nəfərdən 548-i “məqbul” nəticə əldə edib və arayışla təmin edilib.
Müsahibə prosesi Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutu əməkdaşlarının, eyni zamanda Azərbaycan Gənc Müəllimlər Assosiasiyası üzvlərinin ictimai əsaslarla dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan dilini bilmə səviyyəsinin yoxlanılması ərizəçinin danışma, oxu və yazı bacarıqları əsasında aparılır.

Собеседования для желающих получить гражданство Азербайджанской Республики
В январе-сентябре 2022 года для желающих получить гражданство Азербайджанской Республики были организованы интервью с целью проверки их уровня владения азербайджанским языком.
За указанный выше период было зарегистрировано 660 письменных заявлений с целью участия в интервью. Из 575 человек, приглашенных на собеседование, 548 получили "удовлетворительный" результат и были обеспечены справками.
Процесс собеседования осуществляется при поддержке на общественных началах сотрудников Института образования Азербайджанской Республики, а также членов Ассоциации молодых учителей Азербайджана.
Следует отметить, что уровень знания азербайджанского языка проверяется на основе навыков устной речи, чтения и письма.