İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) illik toplantısı ilk dəfə Bakıda
PISA İdarə Heyətinin iclası ilə əlaqədar dünyanın 46 ölkəsindən 70-dən çox ekspert hazırda Bakıda səfərdədir. Pandemiyadan sonra ilk dəfə hibrid formada keçirilən tədbirdə ümumilikdə 150-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Görüşün plenar sessiyasının açılışında çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bu yüksək səviyyəli tədbirin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda ilk dəfə olaraq Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluq hissi duyduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanlı şagirdlərin beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatlarında əldə etdikləri nəticələrdən danışan Emin Əmrullayev bildirib ki, təhsilin inkişafı ilə bağlı Dövlət Strategiyasında PISA nəticələri də əsas keyfiyyət standartı olaraq müəyyən edilib.
Sözügedən tədbirin ölkəmizin təhsil ictimaiyyəti üçün kifayət qədər yeni bir təcrübə olduğunu qeyd edən elm və təhsil naziri şənbə günü İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) ilə birgə fərqli ölkələrdən gələn mütəxəssislərin də iştirakı ilə qiymətləndirmə sahəsində keçiriləcək konfransın çox böyük əhəmiyyətə malik olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.

The annual meeting of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) takes place in Baku for the first time
The 54th PISA Board meeting kicked off in Baku on November 2.
More than 70 experts from 46 countries are currently visiting Baku in connection with the PISA Board meeting. For the first time since the pandemic, a total of more than 150 delegates are attending the event in hybrid form.
Speaking at the opening plenary session of the meeting, Minister of Science and Education Emin Amrullayev stressed that he was pleased that this high-level event was held in Azerbaijan for the first time in the South Caucasus and Central Asia region.
Speaking about the results achieved by Azerbaijani students in international assessment studies, Emin Amrullayev noted that the State Strategy for Education Development also identified PISA results as the main quality standard.
Noting that the event was a fairly new experience for the educational community in our country, the Minister of Science and Education informed the participants that the conference, which will be held on Saturday in association with the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) on evaluation with the participation of experts from different countries, was of great importance.