İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) illik toplantısı ilk dəfə Bakıda
PISA İdarə Heyətinin iclası ilə əlaqədar dünyanın 46 ölkəsindən 70-dən çox ekspert hazırda Bakıda səfərdədir. Pandemiyadan sonra ilk dəfə hibrid formada keçirilən tədbirdə ümumilikdə 150-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Görüşün plenar sessiyasının açılışında çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bu yüksək səviyyəli tədbirin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda ilk dəfə olaraq Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluq hissi duyduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanlı şagirdlərin beynəlxalq qiymətləndirmə tədqiqatlarında əldə etdikləri nəticələrdən danışan Emin Əmrullayev bildirib ki, təhsilin inkişafı ilə bağlı Dövlət Strategiyasında PISA nəticələri də əsas keyfiyyət standartı olaraq müəyyən edilib.
Sözügedən tədbirin ölkəmizin təhsil ictimaiyyəti üçün kifayət qədər yeni bir təcrübə olduğunu qeyd edən elm və təhsil naziri şənbə günü İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) ilə birgə fərqli ölkələrdən gələn mütəxəssislərin də iştirakı ilə qiymətləndirmə sahəsində keçiriləcək konfransın çox böyük əhəmiyyətə malik olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.

Ежегодное собрание Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) впервые проходит в Баку
В связи с этим в настоящее время в Баку находятся более 70 экспертов из 46 стран мира. В мероприятии, которое впервые после пандемии проводится в гибридной форме, принимают участие более 150 представителей.
Выступая на открытии пленарной сессии, министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул, что удовлетворен тем, что подобное мероприятие высокого уровня впервые в регионе Южного Кавказа и Центральной Азии проводится именно в Азербайджане.
Говоря о результатах, достигнутых азербайджанскими учащимися в международных оценочных исследованиях, министр заявил, что результаты PISA определены в качестве основного стандарта качества в Государственной стратегии развития образования.
Отметив, что указанное мероприятие является новым опытом для образовательного сообщества нашей страны, министр науки и образования особо отметил важность конференции с участием специалистов из разных стран, которая пройдет в субботу совместно с Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).