“Təhsildə davamlı keyfiyyət təminatı” beynəlxalq konfransı
Sentyabrın 29-da Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə “Təhsildə davamlı keyfiyyət təminatı" adlı beynəlxalq konfransın açılış mərasimi baş tutub.
Konfransın əsas məqsədi təhsildə keyfiyyət təminatı sahəsində qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi, ümumi və ali təhsil pillələrində daxili və xarici keyfiyyət təminatı siyasəti eləcə də mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, bu iki təhsil pillələri arasında keyfiyyət təminatı sahəsində əlaqələrin qurulmasından ibarətdir.
Açılış nitqi ilə çıxış edən TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova Agentlik tərəfindən keyfiyyət təminatı istiqamətində görülən işlər, əldə edilən nəticələr və gələcək planlar haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Əsas məruzəçilərdən olan elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qeyd edib ki, Azərbaycan təhsil məkanında Boloniya prosesi çərçivəsində həyata keçirilən islahatlar ali təhsilin keyfiyyətinin artırılmasında öz töhfəsini verib. Bununla yanaşı, nazir qarşıda duran hədəflərdən biri olan Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təmin olunması üzrə Avropa Standartları və Təlimatlarına (ESG) uyğun olaraq təhsil pillələri üzrə davamlı keyfiyyətin təmin olunması məsələsinin vacibliyini vurğulayıb. Nazir tərəfindən ümumi və ali təhsil pillələri üzrə keyfiyyətin davamlı keçidinin təmin olunmasının təhsil idarəçiləri qarşısında duran xüsusi önəm kəsb edən digər məsələlərdən biri olduğu da toxunulan məqamlardan olub.
İki gün davam edəcək konfransın ilk günündə panel müzakirələr zamanı keyfiyyət təminatı sahəsi üzrə Avropa və dünyanın qabaqcıl beynəlxalq təşkilatlarından olan Niderland Krallığının Təhsil üzrə İnspeksiya İdarəsinin Ali Təhsil Departamentinin direktoru Hendrik Martijnse, Ali təhsil üzrə beynəlxalq ekspert, 2009-2013-cü illərdə Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təminatı üzrə Assosiasiyasının (ENQA) prezidenti olmuş Achim Hopbach, Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Mərkəzi və Şərqi Avropa Şəbəkəsinin (CEENQA) vitse-prezidenti Olgun Çiçek, Təhsil İnstitutunun direktoru Rüfət Əzizov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Ümumi və məktəbəqədər təhsilin təşkili və idarə olunması şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev ali təhsildə daxili və xarici keyfiyyət təminatı sisteminin Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə standartlar və təlimatlara (ESG) uyğun təşkil edilməsi, ümumi və ali təhsil pillələri arasında keyfiyyət təminatının davamlılığının təmin edilməsi barədə müzakirələr aparıblar.
Həmçinin təhsildə keyfiyyət təminatı sahəsi üzrə həyata keçirilən layihələrdə və təcrübə mübadiləsində əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub və tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
Konfransın ikinci günü isə ali və ümumi təhsil müəssisələrinin nümayəndələri üçün beynəlxalq ekspertlər tərəfindən praktik təlimlər keçiriləcək.

The opening ceremony of the International Conference on "Sustainable Quality Assurance in Education" kicks off
The opening ceremony of the international conference on “Sustainable Quality Assurance in Education”, organized by the Education Quality Assurance Agency (EQAA), took place on September 29.
The main purpose of the conference is to learn from best practices in quality assurance in education, to improve internal and external quality assurance in education policy and mechanisms at the general and higher education levels, and to establish links in quality assurance between these two levels of education.
In her opening speech, the Education Quality Assurance Agency Board Chair Ulker Sattarova informed the participants of the event about the work done by the Agency in the field of quality assurance, the results achieved and the plans for the future.
In his opening speech the Minister of Science and Education Emin Amrullayev noted that the reforms implemented within the "Bologna" process in the educational space of Azerbaijan contribute to improving the quality of higher education. At the same time, the Minister stressed that one of his objectives is to ensure sustainable quality across all levels of education in line with European standards and guidelines for quality assurance (ESG) in the European Higher Education Area. The Minister also touched on the fact that ensuring a continuous quality transition across general and higher education levels is one of the important issues facing education administrators.
On the first day of the two-day conference, panel discussions were led by Gendrik Martijnse, Director of Department of Higher Education of the Education Inspectorate of the Kingdom of the Netherlands, one of the leading international quality assurance organizations in Europe and the world, Achim Hopbach, an international expert in higher education and former president of the European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA) from 2009-2013, Dr. Olgun Cicek, Vice-President of the Central and Eastern European Network for Quality Assurance Agencies in Higher Education (CEENQA), Rufat Azizov, Director of the Institute of Education, Elnur Aliyev, Head of the Department for the Organization and Management of General and Pre-School Education under the Ministry of Science and Education. They touched on the organization of an internal and external quality assurance system in higher education in accordance with the Standards and Guidelines for Quality Assurance (ESG) in the European Higher Education Area, ensuring continuity of quality assurance between general and higher education levels.
They also touched on cooperation in ongoing projects and the exchange of experience in the field of quality assurance, and answered questions from participants at the event.
On the second day of the conference, practical workshops by international experts will be held for representatives of general and higher education institutions