Xarici İşlər və Elm və Təhsil nazirliklərinin birgə məlumatı
Xarici tələbələrə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində dövlət hesabına təhsil imkanı təqdim edən təhsil qrantı proqramlarının 2022-2023-cü tədris ili üzrə namizəd seçimi prosesi başa çatıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 dekabr 2017-ci il tarixli, 3457 nömrəli Sərəncamı ilə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin vətəndaşları, eləcə də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2018-ci il tarixli, 3567 nömrəli Sərəncamı ilə Qoşulmama Hərəkatına (QH) üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün 5 il ərzində Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində tədris dilinə uyğun hazırlıq kurslarında və ali təhsilin bakalavriat, magistratura, doktorantura, tibb təhsili üzrə əsas təhsil və rezidentura səviyyələrində təhsil qrantı proqramları təsis edilib. Sözügedən proqramın şərtlərinə əsasən illik əsasda hər istiqamət (İƏT və QH) üzrə 20 əcnəbi tələbəyə (beləliklə, hər iki proqram üzrə ümumilikdə 40 nəfər) təhsil qrantının ayrılması nəzərdə tutulur.
Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən seçimi həyata keçirilmiş və yekun olaraq Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) ilə birlikdə təsdiq olunmuş siyahı üzrə ETN proqram iştirakçılarının təhsil alacaqları Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrini müəyyən edib. Təhsil qrantı dövlət hesabına ödənilən təhsil haqqı, viza, qeydiyyat, aylıq təqaüd, tibbi yardım və beynəlxalq nəqliyyat xərclərini əhatə edir.
Seçim prosesinin yekunlarına əsasən 2022-2023-cü tədris ili üzrə təhsil qrantına İƏT üzrə 18 ölkədən (Banqladeş, Əlcəzair, Fələstin, Fil Dişi Sahili, İndoneziya, İran, Qəmər adaları, Küveyt, Misir, Nigeriya, Özbəkistan, Pakistan, Qambiya, Qazaxıstan, Somali, Sudan, Tacikistan və Yəmən) 20 tələbə, eləcə də QH üzrə də 18 ölkədən (Anqola, Antiqua və Barbuda, Belarus, Butan, Efiopiya, Ekvador, Hindistan, Honduras, İran, Kolumbiya, Liberiya, Malavi, Mavriki, Nepal, Nikaraqua, Tayland, Uqanda və Zambiya) 20 tələbə layiq görülüb. Seçilmiş tələbələr əsasən Azərbaycan Tibb Universiteti, ADA Universiteti, Xəzər Universiteti olmaqla Azərbaycanın 11 ali təhsil müəssisəsində təhsil alacaqlar.

Joint statement by the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Science and Education
The selection process of the candidates for the academic year 2022-2023 has been completed for the educational grant programs, which offer foreign students the opportunity to study in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan at the expense of the state.
It should be recalled that “The Educational Grant Program for the Citizens of the Member Countries of the Organization for Islamic Cooperation (OIC)” and “The Educational Grant Program for the Citizens of the Member Countries of the Non-Aligned Movement” were established by the Decree No. 3457 of the President of the Republic of Azerbaijan on December 6, 2017 and Decree No. 3567 on January 10, 2018, respectively. The Educational Grant Programs provide an opportunity for selected candidates on an annual basis to study in the leading universities of Azerbaijan at the preparatory courses, undergraduate, graduate, doctoral, general medicine/residency programs. Under the terms of the Educational Grant Programs, it is expected to grant scholarships to 20 foreign students (40 students for both programs) on an annual basis.
The Ministry of Foreign Affairs identified the higher education institutions in the Republic of Azerbaijan where the educational grant programs participants would study, according to a list of candidates that was selected and eventually approved together with the Ministry of Science and Education. The amount of educational grants includes tuition fees, visas, registration costs, a monthly scholarship, primary health care, and annual arrival and departure costs from the home country paid by the state.
According to the results of admission for the educational grant programs in the 2022-2023 academic year, 20 students from 18 countries of Organization of Islamic Cooperation ((Bangladesh, Algeria, Palestine, Ivory Coast, Indonesia, Iran, Qamar Islands, Kuwait, Egypt, Nigeria, Uzbekistan, Pakistan, Gambia, Kazakhstan, Somalia, Sudan, Tajikistan and Yemen) and 20 students from 15 countries of Non-Aligned Movement (Angola, Antigua and Barbuda, Belarus, Bhutan, Ethiopia, Ecuador, India, Honduras, Iran, Colombia, Liberia, Malawi, Mauritius, Nepal, Nicaragua, Thailand, Uganda and Zambia) have been eligible to study at the universities of the Republic of Azerbaijan. The selected students will study at 11 higher education institutions in Azerbaijan, mainly at the Azerbaijan Medical University, ADA University, and Khazar University.