Təhsil naziri “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin Autizm Mərkəzini ziyarət edib
İyulun 8-də təhsil naziri Emin Əmrullayev paytaxtın Nizami rayonundakı “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Autizm Mərkəzini ziyarət edib.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Mərkəzdə yaradılan şəraitlə tanış olub.
Direktor Aytən Eynalova Mərkəzdə hazırda 90-a yaxın autizmspektr pozğunluqları olan şəxslərə verilən dəstək proqramları haqqında ətraflı məlumatı diqqətə çatdırıb. Nazir proqramların təlim zamanı tətbiqi prosesini əyani şəkildə izləyib.
Daha sonra emalatxana ilə tanış olan Emin Əmrullayev Mərkəzin daxilində fəaliyyət göstərən "Kaşalata cafe"də autizmli gənclərdən ibarət “Mavi ürəklər” xor qrupunun ifasında mahnıları dinləyib. Kafenin autizmli gəncləri tərəfindən müxtəlif tamaşalar nümayiş olunub.

The Minister of Education visited the Autism Center of "Birge va Saglam" (Together and Healthy) Public Union
On July 8, Minister of Education Emin Amrullayev visited the Autism Center operating under "Birge va Sağlam" (Together and Healthy) Public Union located in Nizami district of the capital.
Minister of Education Emin Amrullayev got acquainted with the conditions established in the Center.
The Director of the Center Aytan Eynalova brought to attention detailed information about the support programs provided to about 90 people with autism spectrum disorders at the Center. The minister observed visually the process of application of the programs during the training.
Later, getting acquainted with the workshop, Emin Amrullayev listened to the songs performed by the "Blue Hearts" choral group of autistic youth in "Kashalata cafe" operating inside the Center. Various plays were performed by the autistic youth of the cafe.
During the meeting, they discussed the opportunities for future cooperation between the Ministry and the Center.