Təhsil naziri “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin Autizm Mərkəzini ziyarət edib
İyulun 8-də təhsil naziri Emin Əmrullayev paytaxtın Nizami rayonundakı “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Autizm Mərkəzini ziyarət edib.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Mərkəzdə yaradılan şəraitlə tanış olub.
Direktor Aytən Eynalova Mərkəzdə hazırda 90-a yaxın autizmspektr pozğunluqları olan şəxslərə verilən dəstək proqramları haqqında ətraflı məlumatı diqqətə çatdırıb. Nazir proqramların təlim zamanı tətbiqi prosesini əyani şəkildə izləyib.
Daha sonra emalatxana ilə tanış olan Emin Əmrullayev Mərkəzin daxilində fəaliyyət göstərən "Kaşalata cafe"də autizmli gənclərdən ibarət “Mavi ürəklər” xor qrupunun ifasında mahnıları dinləyib. Kafenin autizmli gəncləri tərəfindən müxtəlif tamaşalar nümayiş olunub.

Министр образования посетил Центр аутизма общественного объединения «Birgə və Sağlam»
8 июля министр образования Эмин Амруллаев посетил Центр аутизма, действующий при общественном объединении «Birgə və Sağlam» в Низаминском районе столицы.
Эмин Амруллаев ознакомился с условиями созданными в Центре.
Председатель Общественного объединения «Birgə və Sağlam» Айтен Эйналова подробно рассказала о программах поддержки, оказываемых в Центре около 90 людям с расстройствами аутистического спектра.
Во ходе тренинга министр внимательно наблюдал за процессом применения программ.
Позже Эмин Амруллаев, ознакомился с мастерской, послушал песни в исполнении хорового коллектива аутичной молодежи «Голубые сердца» в «Кашалата-кафе», действующем на территории Центра. Аутичная молодежь кафе выступила с различными представлениями.
В ходе встречи также были обсуждены возможности будущего сотрудничества между Министерством и Центром.