UNICEF-in Qlobal İllik Nəticələr Hesabatında ölkəmizin müsbət təcrübəsi qeyd olunub
UNICEF tərəfindən 2021-ci ildə dünya təhsil sistemində baş verən yeniliklərə dair qlobal illik nəticələr hesabatı dərc olunub. Hesabatda ölkəmizin təhsil sahəsinin bir sıra istiqamətləri üzrə əldə etdikləri nailiyyətlər qeyd olunub.
Belə ki, Azərbaycanda dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən məktəbəqədər hazırlıq proqramının 5 yaşlıların 90 faizini əhatə etməsi sənəddə xüsusi şəkildə vurğulanıb. Eyni zamanda, ölkəmizin ucqar ərazilərində icra olunan icma əsaslı məktəbəqədər təhsilin inkişafına yönəlik layihənin miqyasının genişlənməsi nəticəsində 55 şəhər və rayonda 695 icma mərkəzi üzrə 850 icma əsaslı məktəbəqədər təhsil qrupunun yaradılması müsbət təcrübə kimi təqdim olunub. Hazırda bu qruplarda 16041 nəfər 3-4 yaşlı uşaq təhsilə cəlb olunub.
Hesabatda həmçinin Təhsil Nazirliyi və UNICEF arasında əməkdaşlıq çərçivəsində münaqişədən zərər çəkmiş 9 regionda məktəb əsaslı psixoloji sağlamlıq və psixososial dəstək layihəsinin həyata keçirilməsi yüksək qiymətləndirilib. Bu çərçivədə uşaq və yeniyetmələrin sosial və emosional öyrənmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün 4050 müəllimə təlimlərin təşkil olunduğu qeyd edilib.

UNICEF's Global Annual Results Report highlights achievements in our country in the field of education
UNICEF has published a Global Annual Results Report on innovations in the global education system in 2021. The Report highlights the achievements of our country in a number of areas in education.
Thus, the document emphasizes that the state-funded pre-school training program in Azerbaijan covers 90 percent of 5-years-old children. In addition, as a result of the expansion of a scope of the project aimed at the development of community based pre-school education implemented in remote districts of our country, the establishment of 850 community based pre-school education groups in 695 community centers in 55 cities and districts has been presented as an achievement of our country in education. Currently, 16041 children aged 3-4 years old are studying in these groups.
The Report also highly appreciates the implementation of a project on school psychological health and psychosocial support in 9 conflict-affected regions in the framework of cooperation between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and UNICEF. It was noted that in this context trainings were organized for 4050 teachers to develop social and emotional learning skills of children and adolescents.