UNICEF-in Qlobal İllik Nəticələr Hesabatında ölkəmizin müsbət təcrübəsi qeyd olunub
UNICEF tərəfindən 2021-ci ildə dünya təhsil sistemində baş verən yeniliklərə dair qlobal illik nəticələr hesabatı dərc olunub. Hesabatda ölkəmizin təhsil sahəsinin bir sıra istiqamətləri üzrə əldə etdikləri nailiyyətlər qeyd olunub.
Belə ki, Azərbaycanda dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən məktəbəqədər hazırlıq proqramının 5 yaşlıların 90 faizini əhatə etməsi sənəddə xüsusi şəkildə vurğulanıb. Eyni zamanda, ölkəmizin ucqar ərazilərində icra olunan icma əsaslı məktəbəqədər təhsilin inkişafına yönəlik layihənin miqyasının genişlənməsi nəticəsində 55 şəhər və rayonda 695 icma mərkəzi üzrə 850 icma əsaslı məktəbəqədər təhsil qrupunun yaradılması müsbət təcrübə kimi təqdim olunub. Hazırda bu qruplarda 16041 nəfər 3-4 yaşlı uşaq təhsilə cəlb olunub.
Hesabatda həmçinin Təhsil Nazirliyi və UNICEF arasında əməkdaşlıq çərçivəsində münaqişədən zərər çəkmiş 9 regionda məktəb əsaslı psixoloji sağlamlıq və psixososial dəstək layihəsinin həyata keçirilməsi yüksək qiymətləndirilib. Bu çərçivədə uşaq və yeniyetmələrin sosial və emosional öyrənmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün 4050 müəllimə təlimlərin təşkil olunduğu qeyd edilib.

Положительный опыт Азербайджана был отмечен в Глобальном годовом отчете ЮНИСЕФ о результатах
ЮНИСЕФ опубликовал глобальный годовой отчет об инновациях в мировой системе образования в 2021 году. В отчете упоминаются достижения нашей страны по ряду направлений образования.
Так, в документе особо подчеркивался тот факт, что финансируемая государством  программа дошкольной подготовки в Азербайджане охватывает 90 процентов детей 5-летнего возраста.
При этом в качестве положительного опыта было представлено создание 850 групп дошкольного образования общинного типа в 695 школах  в 55 городах ( районах) в результате расширения реализуемого проекта, направленного на развитие дошкольного образования общинного типа в отдаленных уголках нашей страны. В настоящее время в них обучаются 16 041 ребёнок  в возрасте трех-четырех лет.
В отчете также высоко оценивается реализация школьного проекта по психологическому здоровью и психосоциальной поддержке в 9 пострадавших от конфликта регионах в рамках сотрудничества между Министерством образования и ЮНИСЕФ.
Также  было отмечено, что для 4050 педагогов организованы тренинги по развитию социальных и эмоциональных навыков обучения детей и подростков.