Nazir müavini Avrasiya Təhsil İşçiləri Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Birliyinin üzvləri ilə görüşüb
İyunun 30-da təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov ölkəmizdə səfərdə olan Avrasiya Təhsil İşçiləri Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Birliyinin üzvləri ilə görüşüb.
Nazir müavini çıxışında ölkəmizin müstəqillik dövründə inkişafı və güclənməsi üçün görülən işlər, milli təhsil quruculuğu sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, təhsilin ayrı-ayrı sahələrinin inkişafı, təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı yerinə yetirilən tədbirlər, sürətlə modernləşən təhsil sisteminin üzərinə düşən vəzifələr, ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlar haqqında məlumat verib, bu sahədə əldə olunan uğurlardan bəhs edib. Firudin Qurbanov həmçinin torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində təhsil işçilərinin rolunu vurğulayıb və Türkiyənin ölkəmizə göstərdiyi dəstəyi xüsusi şəkildə qeyd edib.
Nazir müavini Azərbaycanda təhsil sistemində təhsilverənlərin və təhsilalanların hər birinin hüquqlarının qorunmasına böyük önəm verildiyini bildirib. Firudin Qurbanov müəllimlərin əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması, əməyin stimullaşdırılması istiqamətində atılan ardıcıl addımları qeyd edərək bu sahədə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini önə çəkib.
Çıxışında nazir müavini Avrasiya Təhsil İşçiləri Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqının XIV Forumunun Bakıda keçirilməsini yüksək dəyərləndirib.

Deputy Minister of Education meets with members of the International Association of the Eurasian Education Workers' Trade Unions
On 30 June, Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov met with members of the International Association of the Eurasian Education Workers' Trade Unions, who were on a visit to our country.
In his speech, the Deputy Minister of Education spoke about the work carried out for the development and strengthening of our country in the period of independence, the achievements in the building of national education, the development of certain fields of education, the measures taken in the implementation of the “State Strategy on Education Development in the Republic of Azerbaijan”, the challenges faced by the rapidly modernizing educational system, the reforms carried out in the education sector in our country and the successes achieved in this area. Firudin Gurbanov also stressed the role of educators in the liberation of our lands from occupation and highlighted Turkey's support for our country.
The Deputy Minister of Education said that protection of the rights of educators and students in the education system is of great importance in Azerbaijan. Noting consistent steps have been taken towards improvement of educators' working conditions and stimulation of their work, Firudin Gurbanov underlined the importance of studying the international experience in this field.
In his speech, the Deputy Minister of Education highly appreciated the holding of the XIV Forum of the International Association of the Eurasian Education Workers’ Trade Uions in Baku.
At the end of the event, the Deputy Minister of Education answered questions from guests of the Forum.