Mingəçevirdə STEAM Mərkəzi istifadəyə verilib
İyunun 28-də Mingəçevir şəhərində D.Nağıyev adına 9 nömrəli tam orta məktəbdə STEAM Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində təhsil naziri Emin Əmrullayev, Mərkəzi Aran Regional Təhsil İdarəsinin müdiri Elçin Kərimov və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Qonaqlar Mərkəzdə şagirdlər üçün yaradılmış şəraitlə tanış olub.
Bildirilib ki, sözügedən Mərkəz ölkə üzrə 14-cü STEAM Mərkəzidir.
Bu günədək Mingəçevir şəhər R.Muradov adına Texniki Humanitar lisey, 7 nömrəli tam orta məktəb, Təbiət-Riyaziyyat və Humanitar Elmlər Təmayüllü liseydə STEAM layihəsi tətbiq olunub. Mingəçevir üzrə 21 müəllim ümumilikdə təlimlərdən keçib. Layihə 575 şagirdi əhatə edir.
Qeyd edək ki, STEAM layihəsinin hər kəsə əlçatanlığının təmin edilməsi, həmçinin bu istiqamətdə xüsusi bilik və bacarıqlara malik təhsilalanların dərsdənkənar fəaliyyətinin həyata keçirilməsi, dünya səviyyəli yarış, müsabiqə və olimpiadalara hazırlığının təşkili məqəsdilə ölkə üzrə müxtəlif regionlarda STEAM Mərkəzləri yaradılmaqdadır.

В Мингечевире сдан в эксплуатацию Центр STEAM
28 июня в полной средней школе №9 имени Д. Нагиева в Мингечевире состоялась церемония открытия Центра STEAM.
В церемонии открытия приняли участие министр образования Эмин Амруллаев, директор Центрально-Аранского регионального управления образования Эльчин Каримов и ряд других гостей.
Гости ознакомились с условиями, созданными  в Центре.
Было отмечено, что Центр является 14-м по счету  STEAM-центром в стране.
На сегодняшний день проект STEAM реализован в Мингечевирском Технико- Гуманитарном лицее им.Р.Мурадова, в полной средней школе №7 и в лицее Естественно-Математических и Гуманитарных Наук. Всего в Мингечевире прошел обучение 21 учитель. Проект охватывает 575 школьников.
Следует отметить, что в различных регионах страны создаются Центры STEAM с целью обеспечения доступности проекта STEAM для всех, а также осуществления внеучебной деятельности учащихся, обладающих специальными знаниями и навыками в данной области, подготовки к различным соревнованиям, конкурсам и олимпиадам мирового уровня.